Nedostatečný průzkum vehnal vzácné dravce do rotoru elektrárny

Je běžnou praxí, že součástí schvalovacího řízení pro vydání povolení ke stavbě větrné elektrárny je i posudek orgánů ochrany životního prostředí, ačkoliv se daná stavba nenachází na území přírodní rezervace či národního parku. Bohužel, tlak vyvolaný rozmachem větrné technologie často „předbíhá“ i tento zavedený postup, a tak díky nedostatku informací z lokality v kalifornském Tehachapi uhynulo v důsledku srážky s rotorem šest orlů skalních.

Větrné turbíny - farma v Krušných horách, foto: Monika Kolářová/Ekobydleni.eu
Větrné turbíny - farma v Krušných horách, foto: Monika Kolářová/Ekobydleni.eu

Kontroverze vyvolává v tomto případě především fakt, že zadavatelem projektu větrné elektrárny a současně i schvalovatelem posudku o vlivu na životní prostředí bylo město Los Angeles.

Orgány odpovědné za adekvátní průzkum lokality připouštějí, že chyba, která vyústila ve smrt ohrožených dravců, je na straně provozovatele. Tím je městský odbor pro Vodu a Energie (LADWP), který v Tehachapi spravuje pro Los Angeles 120MW projekt větrné farmy Pine Tree.

V tomto konkrétním případě bylo kladné stanovisko schvalující výstavbu vydáno dříve, než byl dokončen terénní monitoring. Město, respektive jeho odbor LADWP, prostě nevyčkal na výsledky odpovídajícího terénního šetření, a sám si vydal potřebné povolení pro stavbu.

Mluvčí odboru LADWP se do komentářů nikterak pouštět nechtěl, jen uvedl, že v současné době je zapotřebí spousty jednotlivých šetření k lokalitám plánovaných výstaveb, a tak se prý terénní monitoring bohužel přesouvá do spíše extenzivní roviny.

Prostě na pořádný průzkum není čas. Do celého sporu ale zasáhla ještě strana Asociace kalifornských větrných elektráren (CALWEA). Ta se přirozeně snaží působit na veřejnost „ekologickým“ dojmem, a nepřeje si, aby se větrné elektrárny staly synonymem pro smrt vzácných ptáků.

Jak připouští Nancy Rader, výkonná ředitelka Calwea, je problém přesvědčit normální lidi, že větrné elektrárny neškodí životnímu prostředí, zejména ptákům. Každý jednotlivý případ, kdy dojde v důsledku střetu s turbínou ke smrti charismatického dravce je pak posuzován mnohem přísněji, protože může změnit smířlivý postoj veřejnosti vůči alternativním zdrojům energie v rámci celé Kalifornie.

Případ je nyní v šetření Úřadu spojených států pro rybářství a přírodu (FWS), a podle předběžných závěrů to vypadá, že si město Los Angeles vykoleduje pěknou pokutu za příliš unáhlený postup a opomenutí terénního šetření.

Město Los Angeles rozhodně Asociaci kalifornských větrných elektráren „osvětovou“ práci neulehčilo. Americká veřejnost, pokud jde o ochranu ptactva, prý reaguje velice výbušně na každý novinový titulek, hlásající zranění či smrt ptactva v důsledku střetů s větrnými elektrárnami.

A v konečném důsledku jsou to právě tito občané, kteří mohou dát „stopku“ formou politického nátlaku projektům obnovitelných zdrojů energie.

Projekt Pine Tree a smrt orlů skalních je ale jen slabý odvar v porovnání s případem, který se odehrál v Západní Virginii. Tady se podle posledních zpráv udála tragédie 484 tažných ptáků, kteří zabloudili během jednoho týdne díky špatným povětrnostním podmínkám přímo do vrtulí tamní elektrárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *