Vedra snižují výkon větrných elektráren

Náhlá vlna veder se může vážně podepsat na funkčnosti větrných elektráren. Pravda, taková situace nehrozí po celé Evropě, ale některé regiony, které na sílu větru spoléhají více, mohou být případným nenadálým přetížením sítě zaskočeny. Tvrdí to ve své nové studii společnost Alterra, která spolupracuje na výzkumu s univerzitou ve Wageningenu.

Větrná turbína větrné elektrárny, foto: Ekobydleni.eu
Větrná turbína větrné elektrárny, foto: Ekobydleni.eu

Jako modelový region, ve kterém si teplo už pohrálo s účinností větrných elektráren, si meteorologové vybrali španělskou provincii Navarra. V roce 2003 se tu při letních vedrech snížil výkon větrných elektráren o 22 %. Jenže právě tou dobou lidé více zapínají chladicí boxy, ledničky a klimatizace, a tak došlo k přetížení sítě.

Až 70 % veškeré energie v tomto regionu produkují větrné elektrárny. Vysoké teploty odstavily celou oblast od elektřiny na téměř dva týdny. K takovým mezním situacím nedochází právě často, ale klimatické změny svědčí pro možné opakování podobného scénáře v řadě oblastí závislých na větrné energii.

Badatelé si tedy vybrali k pozorování 41 elektráren při navarrském pobřeží, a ve vysokém rozlišení zkoumali přímý tok elektrické energie do rozvodné sítě, v závislosti na místní spotřebě.

K modelování situace použily meteorologická data z let 1992-2004, a při tomto pionýrském experimentu zkoušeli, jak se snížení rychlosti větru podepíše na spotřebě elektřiny.

Na činnosti elektráren se sice mohou v horkém létě odrazit pozitivně faktory jako je blízkost moře či geografická orientace vůči pohořím, přesto je zatím učinit kvalifikovanou předpověď nemožné.

Studie učinila první krok v širším chápání vlivu klimatických podmínek na efektivitu větrných elektráren, jejichž výkon evidentně nezávisí jen na síle větru.

4 komentáře: „Vedra snižují výkon větrných elektráren

 • 14. 1. 2012 (15.09)
  Trvalý odkaz

  tomasi: na to jste prisel jak? Sorry, az bude vlna veder v CR, tak jsem sam zvedav, ktere elektrarny budou odstaveny jako prvni. Samozrejme, za urcitych klimatickych podminek nelze uz ani ty parni elektrarny provozovat. Ale uz jsou to opravdu extremy. Vetrna je odstavena drive.
  A jinak, vzhledem k tomu, ze verna jde v siti provozovat skutecne jen s elektrarnou na zemni plyn, tak spise nez extrem pocasi, bych resil politiku vuci majiteli suroviny – Putinovu Rusku. Nevim, jak Vy, ale ja s takovym Ruskem nechci mit nic spolecneho. Nebo aspon na nem nechci byt zivotne zavisly. Coz lze u jaderne elektrany, byt postavene podle ruskeo projektu ale napr. s francouzskym ci americkym palivem , celkem snadno eliminovat.

  Reagovat
 • 5. 1. 2012 (20.53)
  Trvalý odkaz

  ne, když je vedro nefouká vítr, lidi chtějí klimatizovat, ale chybí zdroje

  Reagovat
 • 5. 1. 2012 (18.26)
  Trvalý odkaz

  ja som pochopil, ze zmena vykonu bude asi tym, ze chladnie generatora je nedostatocne, preo je sasu treba turbinu vypnut, aby sa neuvarila.

  Ale preco to nenapisete aj do clanku? Alebo iny dovod, povodny clanok nepoznam.

  Prajem prijemny den
  miro novak

  Reagovat
 • 5. 1. 2012 (8.15)
  Trvalý odkaz

  Vedra především snižují a odstavují z provozu tepelné elektrárny s Clausius-Rankinovým cyklem. Tedy uhelné a jaderné elektrárny. Ztráta ve výkonu větrných turbín je oproti tomu zanedbatelná a směšná.
  V tomto případě byla pravděpodobně úřednická chyba ve studii, měření a energetické koncepci, která se z velké míry spoléhá na jeden zdroj energie.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *