Vedra snižují výkon větrných elektráren

Náhlá vlna veder se může vážně podepsat na funkčnosti větrných elektráren. Pravda, taková situace nehrozí po celé Evropě, ale některé regiony, které na sílu větru spoléhají více, mohou být případným nenadálým přetížením sítě zaskočeny. Tvrdí to ve své nové studii společnost Alterra, která spolupracuje na výzkumu s univerzitou ve Wageningenu.

Větrná turbína větrné elektrárny, foto: Ekobydleni.eu
Větrná turbína větrné elektrárny, foto: Ekobydleni.eu

Jako modelový region, ve kterém si teplo už pohrálo s účinností větrných elektráren, si meteorologové vybrali španělskou provincii Navarra. V roce 2003 se tu při letních vedrech snížil výkon větrných elektráren o 22 %. Jenže právě tou dobou lidé více zapínají chladicí boxy, ledničky a klimatizace, a tak došlo k přetížení sítě.

Až 70 % veškeré energie v tomto regionu produkují větrné elektrárny. Vysoké teploty odstavily celou oblast od elektřiny na téměř dva týdny. K takovým mezním situacím nedochází právě často, ale klimatické změny svědčí pro možné opakování podobného scénáře v řadě oblastí závislých na větrné energii.

Badatelé si tedy vybrali k pozorování 41 elektráren při navarrském pobřeží, a ve vysokém rozlišení zkoumali přímý tok elektrické energie do rozvodné sítě, v závislosti na místní spotřebě.

K modelování situace použily meteorologická data z let 1992-2004, a při tomto pionýrském experimentu zkoušeli, jak se snížení rychlosti větru podepíše na spotřebě elektřiny.

Na činnosti elektráren se sice mohou v horkém létě odrazit pozitivně faktory jako je blízkost moře či geografická orientace vůči pohořím, přesto je zatím učinit kvalifikovanou předpověď nemožné.

Studie učinila první krok v širším chápání vlivu klimatických podmínek na efektivitu větrných elektráren, jejichž výkon evidentně nezávisí jen na síle větru.

Sdílet: