Vize německé železnice: do roku 2050 jezdíme bez emisí

Nebude to snadné ani levné, ale lidé jasně řekli, že to je to co chtějí. Řeč je o německých , které v rámci ekologizace provozů změní v příštích letech zdroj pohonné síly. Německé železniční dráhy budou poháněny „živelnou“ elektřinou ze slunce, větru a vody.

Rychlovlaky ICE, které provozují německé dráhy (Deutsche Bahn), foto: DB
Rychlovlaky ICE, které provozují německé dráhy (Deutsche Bahn), foto: DB

Do roku 2014 se očekává zvýšení podílu alternativních energií v železničním provozu na 28%, a do roku 2050 se podle předpovědí stane zcela nezávislou ve vztahu k produkci uhlíkových emisí.

Železnice v Německu představují gigantický státní podnik, který ročně přepraví 1,9 miliardy cestujících a 415 milionů tun materiálu. I když ekvivalent emisního zatížení představuje „jen“ 46 gramů CO2 na cestujícího a kilometr, ve srovnání například se 140 g u automobilové a 180 g u letecké přepravy, je tu patrný jasný trend poptávky po zelené elektřině.

V současné době jsou instalovány na střechách 5700 železničních stanic, kde produkují 160 000 kWh elektřiny ročně. I to však přestavuje jen 2 % spotřeby drah. Důvody, proč se DB chtějí vydat zelenou cestou, jsou velmi prosté: přejí si to zákazníci a nařizuje to vláda.

„Spotřebitelé v Německu, v tomto případě zejména ti cestující po kolejích, dali jasně najevo, že nepovažují jadernou energii za bezpečnou cestu, a dali přednost obnovitelným zdrojům,“ shrnuje názor zákazníků Hans-Juergen Witshcke, výkonný ředitel GBD.

„Poptávka po zelené elektřině je taková, že se jí na dráze musíme přizpůsobit. Ostatně, je to i součást našeho národního energetického plánu.“ Po tragických událostech ve Fukušimě obrátilo Německo kurz, uzavřelo osm nukleárních elektráren a zbývajících devět odstaví do roku 2022. Železniční cesty a patří ke státním podnikům, a tak se změně energetické preference museli železničáři rychle přizpůsobit.

„Ochrana životního prostředí je zaklínadlem marketingu, a lidé na ně slyší, zvláště pokud jde o cestovní ruch,“ tvrdí Witschke. „Je to současný megatrend, a v oblasti dopravy představuje téma zásadního významu. Jistě, vybudování potřebného „energetického“ zázemí nás bude stát o trochu víc, ale díky rozumnému smíšení alternativních zdrojů je to reálné. Věříme, že můžeme výrazně omezit produkci emisí CO2, což nám na evropském trhu poskytne konkurenční výhodu.“

Zatímco Witschke je v pozici, podléhající přáním veřejnosti, jiní odborníci na železniční, energetickou a ekonomickou problematiku jsou mnohem skeptičtější.

„Zní to trochu jako zelené vymývání mozků,“ říká Stefan Kick, makléř a analytik z frankfurtského centra Silvie Quandtové. „Existují důvodné pochyby o tom, jestli je vůbec možné dosáhnout stoprocentní spolehlivosti dodávek obnovitelných zdrojů energie. Co se stane, když nebude zrovna foukat vítr a bude zataženo?“

Podle Kicka pak cena zelené elektřiny poletí rapidně vzhůru. „Samozřejmě, pokud jsou zákazníci ochotni zaplatit toto riziko, pak by to mohlo mít smysl,“ dodává Kick. Navzdory pochybovačným hlasům však zatím DB sklízí potlesk environmentalistů.

reuters.com
Sdílet: