Čína, rychlovlaky a solární elektrárny

Rychlovlaky jsou v Číně jako doma. Dokonce se objevily nápady na jejich rozvedení až do Evropy. V Šanghaji byla aktuálně dokončena nejnovější železniční stanice pro rychlovlaky, která je pokryta solární elektrárnou s výkonem 6,68 MW. pokračování…

Čína - Šanghaj - Hongqiao - železniční stanice rychlovlaku, autor: Xinhaunet

Železniční stanice Hongqiao je součástí už existující mnoho set kilometrů dlouhé sítě rychlotratí. Ta aktuálně propojuje např. jihočínské metropole od Hong-Kongu po Wuhan a také velkoměsta na východním pobřeží, nyní od Xiamenu až po Šanghaj. Stanice Hongqiao slouží pro linku Šanghaj-Peking.

Solární elektrárna na nové stanici stála v přepočtu 23,6 milionu dolarů. Ročně sníží spotřebu uhlí o 2254 tun a emise o 6600 tun. Solární panely pokrývají plochu 61 000 m2, je jich 20 000 kusů. Podobný projekt, nicméně asi třikrát menší, vznikl v železniční stanici ve Wuhanu na lince Wuhan-Kanton. Ten byl připojen k rozvodné síti letos v květnu.

Čína má v oblasti alternativních zdrojů energie obrovské plány. Do roku 2020 chce mít instalováno 100 GW ve větrných elektrárnách a 20 GW v solárních elektrárnách. Kromě toho čile staví nové jaderné elektrárny. V současné době však stále většina elektřiny v tamní rozvodné síti pochází z uhelných elektráren.

zdroj: CleanTechnica.com, XinHuanet.com, foto: Xinhaunet

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Čína, rychlovlaky a solární elektrárny

  • 27. 7. 2010 (11.06)
    Trvalý odkaz

    re: ja – díky za upozornění, upraveno. Jde tedy o solární elektrárnu o výkonu 6,68 MW a ročním výkonu 6,3 milionu kWh. Tak jest!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *