Itálie už nebude podporovat solární elektrárny

V roce 2014 zajistily fotovoltaické elektrárny v Itálii plných 7,53 % konečné spotřeby elektřiny. Navzdory tomu (nebo právě proto) italský ministerský předseda Claudio De Vincenti oznámil, že země už nadále nebude solární elektrárny podporovat.

Největší solární elektrárny v Itálii mají výkon v desítkách MW. foto: beletric
Největší solární elektrárny v Itálii mají výkon v desítkách MW. foto: beletric

Podobně jako v minulých letech v České republice, i v Itálii nabízel stát výhodné výkupní tarify elektřiny vyráběné v solárních elektrárnách. Toho se pochopitelně chytili investoři, ať už domácí nebo zahraniční.

Během let 2008-2014 bylo v zemi vybudováno téměř 19 GW nových solárních zdrojů. To si samozřejmě vyžádalo nemalé náklady na straně státního rozpočtu, které stouply z €750 mil. v roce 2010 na €6,7 mld. v roce 2013.

Už před časem zavedla Itálie retroaktivní opatření, která by měla náklady na dotování solárních elektráren snížit. Navíc uvažuje o zavedení dalších poplatků pro provozovatele fotovoltaiky. V roce 2014 přibylo v Itálii „pouze“ 814 MW nových zdrojů.

Ukazuje se nicméně, že solární elektrárny už dnes mohou být právě v takovýchto oblastech ekonomicky výhodné i bez jakýchkoliv dotací. Zejména oblast střední a jižní Itálie má pro využití energie slunce ideální podmínky.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *