V Německu vyrábějí obnovitelné zdroje víc energie než jaderné a uhelné elektrárny

po katastrofě v Fukušima v Japonsku odstavilo osm nejstarších jaderných reaktorů. Rozhodlo se také do roku 2022 vypnout všechny zbývající jaderné elektrárny. Místo toho se bude země soustředit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Už v roce 2011 dosáhly 20% podílu na výrobě elektřiny.

Větrná turbína větrné elektrárny - budoucnost energetiky?, foto: Monika Kolářová
Větrná turbína větrné elektrárny - budoucnost energetiky?, foto: Monika Kolářová

Německo patří dnes na špici rozvoje energetického průmyslu ve světě. Jde totiž jednoznačně cestou pokroku. Ačkoliv ekonomika země roste, spotřeba energie klesá – v roce 2011 o 4,8 %.

Naopak roste podíl obnovitelných zdrojů. V roce 2011 vyrobilo Německo o 60 % více solární energie než v roce 2010. V současné době má solární elektřina asi 3% podíl na celkové spotřebě, do roku 2020 to má být 10 %.

To nejspíš nebude problém, protože už v roce 2013 má v Německu přibýt dalších 7000 MW výkonu obnovitelných zdrojů energie, především ze slunce, biomasy a větru.

Jeden aktuální příklad za všechny: německá elektrárenská společnost Statkraft AS uvažuje o uzavření dvou paroplynových elektráren v severním Německu ve městech Emden a Landesbergen. Jejich celkový výkon je 1 GW.

Důvod? Příliš mnoho energie z běžných pozemních i pobřežních větrných farem. Mimochodem, v roce 2011 klesla v Německu o 3 % spotřeba ropy, o 10,2 % spotřeba zemního plynu, o 0,7 % spotřeba hnědého uhlí a o 22,9 % spotřeba energie vyrobené v jaderných elektrárnách. Naopak spotřeba černého uhlí stoupla o 3,7 %.

Obnovitelné zdroje měly tak v roce 2011 celkem 20% podíl na výrobě elektřiny a 10,8% podíl na celkové výrobě energie. Pro srovnání, v roce 2010 byl jejich podíl na spotřebě elektřiny 17 %.

I přes růst obnovitelných zdrojů si největší podíl na výrobě elektřiny udrželo v roce 2011 hnědé uhlí s 24,6 %. Jaderná energie klesla na 17,4 %.

Ačkoliv se často mluví o tom, že od vypnutí starých jaderných reaktorů je Německo závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí, není to pravda. Podle výsledků Německého statistického úřadu Německo v první polovině roku 2011 naopak vyvezlo celkem 4 TWh. O rok dříve to bylo dokonce 11 TWh.

thinkprogress, renewableenergyworld.com, businessweek.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.