Wind Tower – Větrná věž

a Japonci byli vždy známí svým komplexním a precizním přístupem k řešení technických problému. Důkazem nechť je japonský projekt Wind Tower (větrná věž), který v sobě kombinuje , turistické centrum, kanceláře, komerční plochy ale i odsolovací stanici. Co více, hlavní element projektu, větrná věž, umožňuje využívat , který přichází z libovolného směru!  
větrná věž

Věž je 50 m vysoká a funguje jako jakýsi lapač větru. Vítr je zachycován po celém obvodu věže a následně přiveden ke středovému tunelu. Díky kompresi je urychlen a nasměrován do spodní části věže k výstupu. Výstup je vybaven regulátorem tlaku a vytváří silnou masu . Ta je pak přivedena ke klasickému generátoru, kde vyrábí .

Oproti standardně řešené větrné elektrárně má uvedený přístup řadu výhod. Předně je vítr zachycován po celé ploše věže, nejen v určité části a v jednom směru jako u větrné elektrárny. Takto je údajně 2,5x účinnější oproti klasické.

větrná věž

Výhodou je, že vrtule generátoru jsou pod zemí – nejsou vystaveny negativnímu působení klimatických podmínek a neohrožují letící ptáky. I samotný generátor je tak lépe přístupny pro údržbu a opravy.

Jak výrobce uvádí, věž je možné použít jako vyhlídkovou terasu, restauraci či přistávací plochu pro vrtulníky. Příjemnou změnou je možnost použití jakékoliv nátěrové barvy, nejen bílé. Klasické větrné elektrárny jsou (musí být) natřeny bílou barvou, protože ta lépe odráží , a tak omezuje nežádoucí zahřívání konstrukce pod přímým . To u větrné věže nehrozí.

Samozřejmě. Větrné věže nejspíš nikdy nenahradí klasické větrné elektrárny a pravděpodobně nebudou nějakým významným hráčem na poli . Ale na tomto projektu jde vidět, jak jde skloubit ekologickou výrobu energie, moderní techniku a komerci pod jednu střechu.

Sdílet: