Spotřebiče ve stand-by – upíři sající elektřinu

Pohotovostní režim neboli stand-by je stav přístroje, kdy je naoko vypnutý, ale přesto spotřebovává ze sítě. Elektřina ve vypnutých přístrojích stále proudí a mizí v kontrolních diodách či v informačních displejích. A nejen to. Vnitřní obvody , např. zdroje, neustále vysávají energii ze sítě. Nežádoucí důsledky pohotovostního režimu jsou dobře známé, ale v běžné domácnosti jsou často opomíjeny a bagatelizovány. Přitom lze takto ušetřit nemalé prostředky.  

světlo pohotovostního režimu

Pohotovostní režim vyhovuje naší pohodlnosti, ale už ne tolik naší peněžence a . Běžné moderní přístroje (např. ) ve vypnutém stavu potřebují přibližně 3 – 5 W elektrické energie, což může naši peněženku přijít až na 200 Kč ročně, a to mluvíme pouze o jednom přístroji. Výrazným žroutem energie ve stand-by režimu je tiskárna. Ta může stát ročně až tisícikoruny.

Sečteme-li veškeré spotřebiče požírající elektřinu ve stand-by režimu, je to už spotřeba energie poměrně výrazná. Dle některých odhadů může takto promarněná energie představovat až 10 – 15 % celkové spotřeby elektrické energie průměrné .

Televizor, který potřebuje energii jen proto abyste si ho mohli zapnout dálkovým ovladačem. Ukazatele hodin na vašem , mikrovlnce, sporáku. Nabíječka notebooku či ozdobená svítící diodou, ponechaná v elektrické síti. Nemluvě o pračkách, sušičkách, myčkách, tiskárnách, na kterých vesele blikají nejrůznější diody a ukazatele.

Pokud se chcete dozvědět konkrétní údaje o množství energie spotřebované jednotlivými přístroji, doporučuji navštívit stránku Standby Power. Najdete zde přehledný graf ukazující spotřebu jednotlivých přístrojů v pohotovostním režimu.

Clean Technica

10 komentářů: „Spotřebiče ve stand-by – upíři sající elektřinu

  • 10. 11. 2013 (7.08)
    Trvalý odkaz

    Nedávno jsem si doma měřil spotřebu spotřebičů v úsporném režimu a překvapila mě pračka. I když má vyplý display tak žere nějakých 7W takže po praní ji vždy vypojím ze zásuvky, na ostatní elektroniku po domě kašlu je s tím moc práce :).

    Reagovat
  • 26. 6. 2012 (14.31)
    Trvalý odkaz

    V ČR jsou dostupné produkty pod názvem Belkin Conserve. Jedná se o přepěťovou ochranu jak s automatickým vypínáním tak i manuálním pomocí DO k TV.

    Reagovat
  • 22. 3. 2011 (9.18)
    Trvalý odkaz

    pro Jana: Vynález je to zajímavý, nicméně přímo v článku je psáno, že podobný produkt není na českém trhu k dostání (to už mě napadlo při pohledu na ty zdířky). Nejvíc se mi ale zalíbil ten výmysl s 30 minutovým time-outem. Třeba když si na noc pustím muziku, u které hodlám usnout, PC pak běží ve stand by až do rána (používám SW „vypínač na dobrou noc“) takže to neběží celou noc, ale třeba jen půl hodiny.

    Reagovat
  • 21. 3. 2011 (19.54)
    Trvalý odkaz

    Mám tam, kde je to potřeba, zástrčky v uzlech s pojistkami. A to způsobem, že na prodlužováky mám ony kastle s pojistkami na krátkých šňůrách (cca. 10 cm). Momentálně takto mám dva uzly – PC a TV,hifi,gramofon a dvd. Spolu s polepenými lištičkami, apod.. vypadá to vcelku dobře a především.. je to dostupné a „na šlápnutí“, takže, že by to byl opruz vypínat zapínat, to vůbec ne. Za pár korun a řekl bych, že to určitě ušetří přes tisícikorunu ročně.

    Reagovat
  • 20. 3. 2011 (11.10)
    Trvalý odkaz

    Bych si dovolil komentář a to že „jednoduše vypnout“ == „pěkný opruz“. Sklánět se dolů pod stůl k zásuvce s čudlikem… mám ji tam, vypínám ji tak jednou za týden. Prostě je to řešení vypínat zásuvky, ale pěkně pitomé a nepraktické. Takže dokud nebude způsob, jak vypínat celou sestavu spotřebičků jednoduše a pohodlně, tak můžete přemlouvat lidi že ušetří, ale dělat to nebudou. radši si připlatím pár tisíc za propálenou elektřinu ve STAND-BY než se denně několikrát šourat pod stůl, mlátit se do hlavy a lézt po čtyřech.

    Reagovat
  • 19. 3. 2011 (10.48)
    Trvalý odkaz

    Moderni domy maji vypinace primo na zasuvce a tak po kazdem pouziti spotrebice muzete jednoduse zarizeni vypnout. take je to jistota ze se nic nestane, deti, zkrat, blesk…

    Reagovat
  • 18. 3. 2011 (18.48)
    Trvalý odkaz

    Ano to je pravda le i tak se to muze nascitat. Jeden extrem za vsechny. Mam male nahravaci studio a prikon kdyz je vse „vypnute“ ale zapojene je 980W! Vyresilo to pole 25vypinacu.
    Doma je to 50W ale i to je pri provozu 24/7/52 hodne.

    Reagovat
  • 18. 3. 2011 (15.26)
    Trvalý odkaz

    Moderní spotřebiče mají stále menší spotřebu ve stand-by. Mnohé přístroje je mají už zanedbatelnou. Některé dokonce nulovou.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *