Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 3. 2011 v rubrice Spotřebiče

Pohotovostní režim neboli stand-by je stav přístroje, kdy je naoko vypnutý, ale přesto spotřebovává ze sítě. Elektřina ve vypnutých přístrojích stále proudí a mizí v kontrolních diodách či v informačních displejích. A nejen to. Vnitřní obvody , např. zdroje, neustále vysávají energii ze sítě. Nežádoucí důsledky pohotovostního režimu jsou dobře známé, ale v běžné domácnosti jsou často opomíjeny a bagatelizovány. Přitom lze takto ušetřit nemalé prostředky.  

světlo pohotovostního režimu

Pohotovostní režim vyhovuje naší pohodlnosti, ale už ne tolik naší peněžence a . Běžné moderní přístroje (např. ) ve vypnutém stavu potřebují přibližně 3 – 5 W elektrické energie, což může naši peněženku přijít až na 200 Kč ročně, a to mluvíme pouze o jednom přístroji. Výrazným žroutem energie ve stand-by režimu je tiskárna. Ta může stát ročně až tisícikoruny.

Sečteme-li veškeré spotřebiče požírající elektřinu ve stand-by režimu, je to už spotřeba energie poměrně výrazná. Dle některých odhadů může takto promarněná energie představovat až 10 – 15 % celkové spotřeby elektrické energie průměrné .

Televizor, který potřebuje energii jen proto abyste si ho mohli zapnout dálkovým ovladačem. Ukazatele hodin na vašem , mikrovlnce, sporáku. Nabíječka notebooku či ozdobená svítící diodou, ponechaná v elektrické síti. Nemluvě o pračkách, sušičkách, myčkách, tiskárnách, na kterých vesele blikají nejrůznější diody a ukazatele.

Pokud se chcete dozvědět konkrétní údaje o množství energie spotřebované jednotlivými přístroji, doporučuji navštívit stránku Standby Power. Najdete zde přehledný graf ukazující spotřebu jednotlivých přístrojů v pohotovostním režimu.

 Jan Grohmann
Diskuse
 1. Jakub Hejda:

  A kolik vam to studio spotřebuje v zapnutém stavu? To musi byt masakr :)

 2. DejvCZ:

  Nedávno jsem si doma měřil spotřebu spotřebičů v úsporném režimu a překvapila mě pračka. I když má vyplý display tak žere nějakých 7W takže po praní ji vždy vypojím ze zásuvky, na ostatní elektroniku po domě kašlu je s tím moc práce :).

 3. Lukas PSS:

  V ČR jsou dostupné produkty pod názvem Belkin Conserve. Jedná se o přepěťovou ochranu jak s automatickým vypínáním tak i manuálním pomocí DO k TV.

 4. Jakub:

  pro Jana: Vynález je to zajímavý, nicméně přímo v článku je psáno, že podobný produkt není na českém trhu k dostání (to už mě napadlo při pohledu na ty zdířky). Nejvíc se mi ale zalíbil ten výmysl s 30 minutovým time-outem. Třeba když si na noc pustím muziku, u které hodlám usnout, PC pak běží ve stand by až do rána (používám SW „vypínač na dobrou noc“) takže to neběží celou noc, ale třeba jen půl hodiny.

 5. Daniel:

  Mám tam, kde je to potřeba, zástrčky v uzlech s pojistkami. A to způsobem, že na prodlužováky mám ony kastle s pojistkami na krátkých šňůrách (cca. 10 cm). Momentálně takto mám dva uzly – PC a TV,hifi,gramofon a dvd. Spolu s polepenými lištičkami, apod.. vypadá to vcelku dobře a především.. je to dostupné a „na šlápnutí“, takže, že by to byl opruz vypínat zapínat, to vůbec ne. Za pár korun a řekl bych, že to určitě ušetří přes tisícikorunu ročně.

 6. Jan Grohmann:

  pro Jakuba. Možná by pomohlo něco takového: http://www.ekobydleni.eu/spotrebice/zatocte-se-zbytecnymi-uniky-elektricke-energie

 7. Jakub:

  Bych si dovolil komentář a to že „jednoduše vypnout“ == „pěkný opruz“. Sklánět se dolů pod stůl k zásuvce s čudlikem… mám ji tam, vypínám ji tak jednou za týden. Prostě je to řešení vypínat zásuvky, ale pěkně pitomé a nepraktické. Takže dokud nebude způsob, jak vypínat celou sestavu spotřebičků jednoduše a pohodlně, tak můžete přemlouvat lidi že ušetří, ale dělat to nebudou. radši si připlatím pár tisíc za propálenou elektřinu ve STAND-BY než se denně několikrát šourat pod stůl, mlátit se do hlavy a lézt po čtyřech.

 8. Richelieu:

  Moderni domy maji vypinace primo na zasuvce a tak po kazdem pouziti spotrebice muzete jednoduse zarizeni vypnout. take je to jistota ze se nic nestane, deti, zkrat, blesk…

 9. Es:

  Ano to je pravda le i tak se to muze nascitat. Jeden extrem za vsechny. Mam male nahravaci studio a prikon kdyz je vse „vypnute“ ale zapojene je 980W! Vyresilo to pole 25vypinacu.
  Doma je to 50W ale i to je pri provozu 24/7/52 hodne.

 10. Shal:

  Moderní spotřebiče mají stále menší spotřebu ve stand-by. Mnohé přístroje je mají už zanedbatelnou. Některé dokonce nulovou.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz