Spotřebiče ve stand-by – upíři sající elektřinu
Pohotovostní režim neboli stand-by je stav přístroje, kdy je naoko vypnutý, ale přesto spotřebovává elektrickou energii ze sítě. Elektřina ve vypnutých přístrojích stále proudí a mizí v kontrolních diodách či v informačních displejích. A nejen to. Vnitřní obvody spotřebičů, např. zdroje, neustále vysávají energii ze sítě. Nežádoucí důsledky pohotovostního režimu jsou dobře známé, ale v běžné domácnosti jsou často opomíjeny a bagatelizovány. Přitom lze takto ušetřit nemalé prostředky.
Pohotovostní režim vyhovuje naší pohodlnosti, ale už ne tolik naší peněžence a životnímu prostředí. Běžné moderní přístroje (např. televizor) ve vypnutém stavu potřebují přibližně 3 – 5 W elektrické energie, což může naši peněženku přijít až na 200 Kč ročně, a to mluvíme pouze o jednom přístroji. Výrazným žroutem energie ve stand-by režimu je tiskárna. Ta může stát ročně až tisícikoruny.
Sečteme-li veškeré spotřebiče požírající elektřinu ve stand-by režimu, je to už spotřeba energie poměrně výrazná. Dle některých odhadů může takto promarněná energie představovat až 10 – 15 % celkové spotřeby elektrické energie průměrné domácnosti.
Zatočte se zbytečnými úniky elektrické energie
10 tipů jak uspořit elektrickou energii
Partnerství Zelená úsporám – šetré spotřebiče pro vaši domácnost
Televizor, který potřebuje energii jen proto abyste si ho mohli zapnout dálkovým ovladačem. Ukazatele hodin na vašem DVD přehrávači, mikrovlnce, sporáku. Nabíječka notebooku či mobilu ozdobená svítící diodou, ponechaná v elektrické síti. Nemluvě o pračkách, sušičkách, myčkách, tiskárnách, na kterých vesele blikají nejrůznější diody a ukazatele.
Pokud se chcete dozvědět konkrétní údaje o množství energie spotřebované jednotlivými přístroji, doporučuji navštívit stránku Standby Power. Najdete zde přehledný graf ukazující spotřebu jednotlivých přístrojů v pohotovostním režimu.
A kolik vam to studio spotřebuje v zapnutém stavu? To musi byt masakr :)
Nedávno jsem si doma měřil spotřebu spotřebičů v úsporném režimu a překvapila mě pračka. I když má vyplý display tak žere nějakých 7W takže po praní ji vždy vypojím ze zásuvky, na ostatní elektroniku po domě kašlu je s tím moc práce :).
V ČR jsou dostupné produkty pod názvem Belkin Conserve. Jedná se o přepěťovou ochranu jak s automatickým vypínáním tak i manuálním pomocí DO k TV.
pro Jana: Vynález je to zajímavý, nicméně přímo v článku je psáno, že podobný produkt není na českém trhu k dostání (to už mě napadlo při pohledu na ty zdířky). Nejvíc se mi ale zalíbil ten výmysl s 30 minutovým time-outem. Třeba když si na noc pustím muziku, u které hodlám usnout, PC pak běží ve stand by až do rána (používám SW „vypínač na dobrou noc“) takže to neběží celou noc, ale třeba jen půl hodiny.
Mám tam, kde je to potřeba, zástrčky v uzlech s pojistkami. A to způsobem, že na prodlužováky mám ony kastle s pojistkami na krátkých šňůrách (cca. 10 cm). Momentálně takto mám dva uzly – PC a TV,hifi,gramofon a dvd. Spolu s polepenými lištičkami, apod.. vypadá to vcelku dobře a především.. je to dostupné a „na šlápnutí“, takže, že by to byl opruz vypínat zapínat, to vůbec ne. Za pár korun a řekl bych, že to určitě ušetří přes tisícikorunu ročně.
pro Jakuba. Možná by pomohlo něco takového: http://www.ekobydleni.eu/spotrebice/zatocte-se-zbytecnymi-uniky-elektricke-energie
Bych si dovolil komentář a to že „jednoduše vypnout“ == „pěkný opruz“. Sklánět se dolů pod stůl k zásuvce s čudlikem… mám ji tam, vypínám ji tak jednou za týden. Prostě je to řešení vypínat zásuvky, ale pěkně pitomé a nepraktické. Takže dokud nebude způsob, jak vypínat celou sestavu spotřebičků jednoduše a pohodlně, tak můžete přemlouvat lidi že ušetří, ale dělat to nebudou. radši si připlatím pár tisíc za propálenou elektřinu ve STAND-BY než se denně několikrát šourat pod stůl, mlátit se do hlavy a lézt po čtyřech.
Moderni domy maji vypinace primo na zasuvce a tak po kazdem pouziti spotrebice muzete jednoduse zarizeni vypnout. take je to jistota ze se nic nestane, deti, zkrat, blesk…
Ano to je pravda le i tak se to muze nascitat. Jeden extrem za vsechny. Mam male nahravaci studio a prikon kdyz je vse „vypnute“ ale zapojene je 980W! Vyresilo to pole 25vypinacu.
Doma je to 50W ale i to je pri provozu 24/7/52 hodne.
Moderní spotřebiče mají stále menší spotřebu ve stand-by. Mnohé přístroje je mají už zanedbatelnou. Některé dokonce nulovou.