Turbine City – město větrných turbín v Norsku

Norsko, země stojící mimo Evropskou unii, je z energetického pohledu výjimečné. Prakticky veškerá spotřeba elektřiny je nasycena za pomoci vodních elektráren. Přitom má země obrovské zkušenosti s těžbou ropy v přímořských oblastech. Všechno tohle může zúročit v novém projektu Turbine City. Jde o gigantickou pobřežní větrnou farmu fungující zároveň jako město. pokračování…

Norsko - město turbín

Norsko je třetím největším vývozcem ropy na světě. Jde o zemi s nejvyšší produktivitou, zásobami minerálů, zemního plynu, dřeva i ryb. Po ekonomické stránce jde o jednu z nejvyspělejších zemí světa. V roce 2009 bylo Norsko vyhlášeno jako nejlepší země, ve které je možné žít.

Norsko - město turbín

Norsko - město turbín

Pohádka! A teď tam chtějí vybudovat i pohádkové stavby. Společnost on office hodlá využít místního počasí, geografie, zdrojů i technologií a vybudovat obrovské „město turbín“.

Mělo by jít o větrnou farmu vybavenou 49 turbínami s výkonem 8 MW a celkovém výkonu 392 MW. To by stačilo k zásobování energií 120 000 domácností. Ale je tu ještě něco.

Vzhledem k tomu, že by byly využity gigantické 8MW větrné turbíny, vznikl by uvnitř obytný prostor. Ten by bylo možné využít jako byty, kanceláře, nákupní zóny, nebo třeba hotel.

on office považuje svůj projekt zároveň za zajímavou turistickou atrakci, která by do země přitáhla další cestovatele. Podobně, jako ve Spojených státech přitahuje třeba Empire State Building, Eiffelova věž v Paříži ve Francii a podobně.

Norsko - město turbín

Norsko - město turbín

zdroj: designboom via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Turbine City – město větrných turbín v Norsku

 • 5. 2. 2010 (15.17)
  Trvalý odkaz

  omlouvám se, to bylo k jinému článku, popletl jsem si taby – klidně smažte, děkuji

  Reagovat
 • 5. 2. 2010 (15.16)
  Trvalý odkaz

  Na ekopanely.cz jsou v nabídce slaměné bloky (alespoň myslím, že je to sláma). Já myslel, že je to vlastně normální stavební materiál běžně užívaný pro dřevostavby. A ono ne?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *