Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
19. 5. 2010 v rubrice Životní prostředí

Lze proměnit poušť v úrodnou půdu? Státy Perského zálivu to chtějí alespoň zkusit. Je to jistější, než kupovat zemědělskou půdu v zahraničí. pokračování…Ekologické bydlení - obrázky - solární enegie Maroko poušť Erg Chebbi

Státy Arabského poloostrova jsou životně závislé na dovozu potravin ze zahraničí. Domácí zemědělství prakticky neexistuje, protože poušť zabírá většinu plochy. Objevují se proto nápady na přeměnu poušťě v úrodnou půdu.

Zdaleka to není poprvé. Tentokrát to ale vypadá, že půjde o vážně míněnou snahu. Jeden z nejbohatších států Spojených arabských amirátů, Abu Dhabí, provedl průzkum, při kterém identifikoval oblasti s největšími zásobami podzemní vody a nejlepší kvalitou půdy.

Právě tam má začít první pokusný projekt přeměny pouštní půdy – příliš slané a neúrodné – na oblast, kde bude možné začít rozvíjet zemědělství. Prozatím bylo identifikováno asi 200 000 hektarů půdy, která by mohla kultivací a nemalými investicemi být přeměněna na zamedělskou.

Do výzkumu nových možností kultivace za pomoci speciálních mikroorganismů mají proudit stovky milionů dirhamů. Neboli proměněných „petrodolarů“, které Spojené arabské emiráty získávají těžbou ropy. Podobné projekty běží nebo se rozbíhají také v Kuvajtu, Kataru a dalších státech Středního východu.

zdroj: reuters
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Petr:

  Nevím, jestli jde o totéž, ale myslím, že podobné projekty již proběhly. Kruhová pole okolo hlubokých vrtů do fosilních zásob vody z dob, kdy na pouštích pršelo. Spousta z nich je již ale nepoužívaná, protože tyto zásoby vody byly v daném místě během pár let vyčerpány, přičemž je to jedním z neobnovitelných zdrojů. Viz film Domov (Home) z roku 2009.

 2. To Richelieu:

  poněkud komické – lesi, paneli, postavyt…

 3. Richelieu:

  Pokud to budou obrovske skleniky tak to pujde jinak nemaji sanci to ustat pred tamnim horkem.
  Solarni paneli s polopropustnosti svetla chranici pred prilisnym sluncem.
  Dnes neni problem postavyt skleniky ve kterych budou lesi, jezera, potoky a take zemedelske oblasti.
  Proste uzavreny ekosystem.

 4. aaa:

  bombardovat je

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz