Hadrian – robotický zedník z Austrálie

Dokáže pracovat celý rok bez ohledu na počasí, čtyřiadvacet hodin denně. Takového zedníka aby pohledal. Robotická konstrukční jednotka Hadrian je naštěstí pro líné stavitele jediná svého druhu na světě.

„Až tisíc cihel za hodinu, poskládaných s maximální přesností. Hadrian je skutečně revoluční.“ Zdroj: FastBrick Company
„Až tisíc cihel za hodinu, poskládaných s maximální přesností. Hadrian je skutečně revoluční.“ Zdroj: FastBrick Company

Hadrian, pojmenovaný podle římského císaře a stavitele valu mezi římskými koloniemi a územím barbarů v Anglii, pracuje neměnným tempem 1000 položených cihel za hodinu. V australském Perthu jej před nedávnem představil veřejnosti inženýr Mark Pivac.

Alespoň teoreticky je schopen postavit 150 dvoupatrových domů za rok. Nepotřebuje k tomu ani lešení, je totiž vybaven 28 metrů dlouhým teleskopickým ramenem. Jedné, bez čeho se tento stavební golem neobejde, je neustálý přísun cihel.

S ostatním už si poradí sám, především díky integrované programovací jednotce. Ta na bázi pečlivých počítačových výpočtů (s aplikací programu 3D CAD) projektuje optimální umístění cihel, s přesností na setiny centimetrů.

„Lidé kladli cihly na stavbu domů prakticky stejným způsobem rukama po 6000 let,“ říká Pivac. „A od časů průmyslové revoluce se snaží nějak tento proces automatizovat. Tohle je skutečná revoluce ve stavebnictví.“

Hadrian je vybaven zásobníkem na cihly, míchačkou, a je schopen uloženou cihlu okamžitě zapevnit maltou. Pokud cihla neodpovídá umístění, stejně rychle a jí „sekne“ na míru. Do značné míry se tím minimalizuje ztráta materiálu, nedochází k plýtvání a prodlevám.

Robotické rameno díky citlivým čidlům pracuje stejně dobře ve dne jako v noci, nepije pivo ani nezakládá odbory. I proto se poměrně záhy ozvaly hlasy, že Hadrian se může snadno stát zhoubou zedníků.

„Proti zedníkům absolutně nic nemám,“ říká Pivac. „Problémem je fakt, že průměrný věk zedníků v Austrálii se rapidně zvyšuje, a není tu dorost, mladou generaci už tohle zaměstnání nezajímá.“

Pivac s nápadem na automatizovanou stavební jednotku přišel v roce 2005, během „zednické krize v Perthu“. Vývoj celé jednotky trval téměř celých deset let, a společnost FastBrick Company přišle na téměř 7 milionů australských dolarů. V současnosti nabídl inženýr celý funkční prototyp k další komercionalizaci.

4 komentáře: „Hadrian – robotický zedník z Austrálie

  • 3. 7. 2015 (6.21)
    Trvalý odkaz

    Konečně, někdo (něco) bude umět udělat rovný zdi.
    Pro některý zedníky není centimetr žádná míra.

    Reagovat
    • 1. 7. 2015 (19.21)
      Trvalý odkaz

      No a? Navíc k tomu dojde tak nejdřív za 10 let. A mladí zedníci se uživí ještě dlouho, je spousta prací, kde vám tenhle stroj nepomůže.

      Reagovat
      • 3. 7. 2015 (10.05)
        Trvalý odkaz

        To bylo v nadsázce, samozřejmě to vítám, protože se zkrátí čas stavby a zpřesní se stavba. Možná i sníží cena, ale to si nejsem jistý. Potrvá ještě mnoho let než, nebo pokud, se to k nám do ČR vůbec dostane.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *