Hydroponické pěstování v domácích podmínkách

Říká se, že kdo jednou okusí kouzlo hydroponického pěstování, už nebude chtít pěstovat jinak. Pokud jste o této metodě ještě neslyšeli, je nejvyšší čas se s ní seznámit.

Co je hydroponie?

Slovo hydroponie je složené ze dvou řeckých slov hydro a ponos, což v překladu znamená voda a práce.

Jedná se o formu pěstování bez použití půdy, za pomoci živného roztoku. Živný roztok je přímým dodavatelem všech potřebných živin pro kořeny rostlin. Neustálou cirkulací vody v systému má rostlina možnost čerpat minerály a živiny nepřetržitě.

Výhody a nevýhody hydroponie

Hydroponické pěstování, stejně jako každá jiná metoda, s sebou přináší určitá pozitiva, ale také drobná úskalí.

Výhody

  • Snadná kontrola zálivky.
  • Snížení pravděpodobnosti zahnívání kořenů.
  • Rychlé zakořeňování.
  • Rychlejší a robustnější růst rostlin.
  • Zdravé a odolné rostliny.
  • Méně časté přesazování.
  • Menší časová náročnost na péči.
  • Vydrží i několik týdnů bez zálivky.
  • Bohatá sklizeň.
  • Krásné květy.
  • Minimum alergenů, prachu a plísní.

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena vybavení.
  • I přesto, že se hydroponie hodí pro pěstování mnoha druhů rostlin, najdou se i takové, které hydroponicky vypěstovat nelze.

Potřebné vybavení

Volba vybavení pro hydroponické pěstování samozřejmě závisí na tom, jestli si chcete vypěstovat jen pár rostlin doma v obývacím pokoji, nebo se mu chcete věnovat na profesionálnější úrovni. Naprostým základem je pěstební médium, kvalitní živný roztok a dostatek světla.

Na trhu naleznete kompletní hydroponické systémy, pomůcky k zavlažování a klonování rostlin, pěstební média, hnojiva a další užitečné doplňky. Velký výběr těchto potřeb nabízejí growshopy.

Pěstební médium

Hlavním médiem u hydroponie je voda, existují však i další možnosti.

Kokosové vlákno

Pěstování v kokosovém vlákně je vhodnou variantou pro začátečníky a díky dostupnosti a výborným vlastnostem se používá nejčastěji. Vzdušná struktura kokosových vláken napomáhá k rychlejšímu růstu kořenů. Kokosové substráty nedokážou regulovat hodnoty pH, proto každá zálivka musí být z komplexního živného roztoku.

Keramzit

Keramzit nebo hydroton se hodí jako pěstební médium pro již vzrostlé sazenice. Jedná se o spečený jíl, je nerozložitelný a sterilní, výborně drží vlhkost a má neutrální pH. Po každé sklizni lze keramzit vyčistit, sterilizovat a za rok znovu použít.

Perlit

Perlit lze používat jako samostatné médium nebo v kombinaci s nějakým dalším. Velmi dobře kypří, provzdušňuje a zvlhčuje prostředí. Perlit zadržuje vodu, proto je při jeho využití potřeba častější zálivky.

Živný roztok

Výživného hydroponického roztoku dosáhnete smícháním vhodného hnojiva s vodou ve správném poměru. Hnojivo vybírejte podle druhu pěstované rostliny, vodu před použitím vždy přefiltrujte nebo nechte odstát.

Zálivku je nutné pravidelně doplňovat, obvykle jednou za 14 dní.

Osvětlení

Pokud chcete hojnou úrodu, je nutné zajistit rostlinám dostatečný přísun světla. V našich podmínkách se nelze spolehnout pouze na sluneční záření. Nejvhodnějším řešením je pořízení LED světel, která jsou úsporná, nepřehřívají prostor a snadno se udržují.

Co se dá pěstovat hydroponicky?

Pomocí hydroponie můžete vypěstovat téměř cokoliv, nejvíce ji ocení pokojové rostliny a zelenina.

Pokojové rostliny

Pro začátečníky bude k hydroponickému pěstování vhodný fíkus, palma nebo lopatkovec. Díky přísunu dostatku živin jsou listy rostlin svěží, pevné a krásně barevné.

Zelenina

Hydroponie je vhodná pro pěstování rajčat, salátů, okurek, ředkviček, pórku, dýně a dalších druhů zeleniny. Dodejte svému tělu pořádnou dávku zdraví v optimální formě.

Ovoce

Pro vypěstování ovoce je už třeba mít určité pěstitelské zkušenosti. Odměnou vám budou výborné plody borůvek, jahod, ostružin či malin.

Bylinky

Pravidelný přísun čerstvých voňavých bylinek není s pomocí hydroponického systému žádný problém. Vypěstovat můžete všechny bylinky, co vás napadnou, mezi ty nejoblíbenější patří bazalka, rukola, máta, majoránka, tymián nebo rebarbora.

Domácí hydroponická zahrádka

Pro pěstování čerstvé zeleniny a bylinek v domácnosti nepotřebujete žádný speciální prostor. Pro úrodu v množství vaší osobní potřeby bohatě postačí regál, který se vejde klidně i do předsíně nebo kuchyně.