Zajímavosti, které jste možná nevěděli o třídění kovů

Kovy se u nás recyklují o něco méně než ostatní odpady. Víte, jak a proč je recyklovat?

Třídění nám v ČR jde

Podle statistik odpad v ČR třídí 73 % obyvatel. Nejběžnější materiál domácího třídění je papír, plast a sklo. Průměrná vzdálenost ke sběrným nádobám na odpad je pouhých 91 metrů a třídit můžeme do více než 540 000 nádob. 

Kromě klasických sběrných nádob na plast, papír a sklo se čím dál tím častěji objevují také ty na nápojové kartony i na třídění kovového odpadu. 

Třídění kovů v ČR

Podle posledních statistik za rok 2019 v ČR každý Čech vytřídil 13,9 kg kovů. Z nich se k recyklaci dostane 99 %. V Praze se podle Pražských služeb v roce 2017 svezlo 143,5 tuny kovového odpadu. V roce 2019 už to bylo 421 tun. 

Zlepšení je skutečně významné a není divu. Za poslední 4 roky stoupl počet sběrných nádob na kovy z 53 na 1412.

Proč je dobré kovy třídit?

Důvodů je skutečně velké množství, proto uvedeme jen ty nejdůležitější. Kovy jsou cenná surovina, kterou je možné recyklovat skutečně donekonečna. Tříděním – potažmo recyklací kovů – šetříme primární suroviny. Jejich opětovným zpracováním snižujeme zátěž pro životní prostředí, čímž šetříme i přírodu, která při těžbě primárních surovin trpí.

Tříděním a následnou recyklací kovů můžeme snížit znečištění vzduchu o 86 % a vody o 76 %. Recyklací hliníků můžeme ušetřit 95 % oproti výrobě nového. Data z USA hovoří o tom, že lze hliník recyklovat donekonečna – v oběhu jsou tam totiž tři čtvrtiny hliníku, který byl vyroben v roce 1888.

Tříděním zásadním způsobem snižujeme množství odpadu, který se ukládá na skládky. Chcete se nejen o třídění a recyklaci kovů dovědět víc? Navštivte Samosebou.cz.