Jak vybrat dodavatele elektřiny, se kterým skutečně ušetříte?

Ceny energií se každý rok mění a s jiným dodavatelem elektřiny tak můžete výrazně ušetřit. Někdy ale taková změna vede k tomu, že ve finále platíte více než dřív. Jak vybrat nového poskytovatele, se kterým si opravdu přilepšíte, a na co si dát pozor?

Elektřina se sice letos zlevní zhruba o 10 %, neznamená to ale, že nemůžete ušetřit ještě více. Někteří dodavatelé elektřiny navíc kromě běžných tarifů začali nabízet i ty zelené, se kterými vaše domácnost poběží na elektřině z obnovitelných zdrojů. Ať už chcete snížit výdaje za energie na minimum, nebo zvolit alternativu šetrnou k naší planetě, poradíme vám, na co se při výběru nového dodavatele zaměřit. 

Jak vybrat nového dodavatele

V první řadě se pusťte do srovnání cen elektřiny, za stejnou službu totiž můžete u jednotlivých poskytovatelů zaplatit rozdílné částky. Šikovným pomocníkem jsou internetové srovnávače, jako je například Srovnejto.cz. Při výběru nového dodavatele se dívejte nejen na cenu za energie včetně DPH, ale také na další poplatky a fixní měsíční sazbu, kterou platíte bez ohledu na spotřebu. Pročtěte si také obchodní podmínky, kde najdete výpovědní lhůty, úplný ceník či způsob ukončení smlouvy. Ještě než dodavatele změníte, zkuste se obrátit na toho stávajícího, zda vám nenabídne výhodnější cenu. 

Tip: Pozor, řada dodavatelů smlouvy na dobu určitou prodlužuje automaticky. 

Při výběru zelené elektřiny si zjistěte, odkud dodavatel elektřinu bere. Že se skutečně jedná o elektřinu z obnovitelných zdrojů poznáte podle certifikátů. Spolehliví dodavatelé pak poskytují garanci na původ energií. 

Jak vypovědět stávající smlouvu?

Při změně dodavatele energií máte dvě možnosti. Buď můžete smlouvu vypovědět sami, nebo nechat nového dodavatele, aby za vás vše vyřídil na základě plné moci. Výpovědní lhůta u smlouvy na dobu neurčitou činí obvykle tři měsíce. Ale pozor, ne vždy je to tak jednoduché. Celý proces změny poskytovatele energií se může prodloužit, pokud máte smlouvu uzavřenou na dobu určitou. Tu totiž v mnoha případech před uplynutím její platnosti nelze ukončit buď vůbec, nebo pouze se smluvní pokutou. 

Změna dodavatele opravdu není nic složitého, důležité je dát si pozor na výpovědní lhůtu u staré smlouvy a věnovat dostatek času výběru nového dodavatele energií. Ročně tak můžete ušetřit i několik tisíc korun a udělat tak další krok k zelené domácnosti.