Efektivní pěstování v domácích podmínkách

Vždycky jste toužili mít přísun čerstvé a chutné zeleniny, ale bohužel nemáte velkou zahradu, kde byste si ji mohli vypěstovat? Nevadí, byli byste překvapeni, co všechno se dá vypěstovat i v bytě a dalších vnitřních prostorech. Kromě zeleniny se můžete věnovat pěstování bylinek a dokonce i některých druhů ovoce. Kromě toho, že budete mít radost z čerstvých přísad do svých jídel, rostliny ve vnitřních prostorách jsou i přínosné pro zdraví těch, kteří tam bydlí. Stačí vědět, jak správně na to a mít na to tu správnou výbavu. Jak tedy efektivně pěstovat i bez zahrady?

Kam rostliny dát?

Pokud váš hlavní problém spočívá v tom, že nemáte v bytě příliš mnoho místa, máme pro vás ideální tip na to, jak tento problém vyřešit. Pořiďte si stylové stojany na květiny, díky kterým budete moci rostliny umístit třeba i do několika pater nad sebou, nebo do míst, kam by se jinak nevešly. Na trhu najdete velké množství stojanů všem různých velikostí, tvarů a designů. Vybrat si můžete také ze stojanů, které už v sobě obsahují truhlík, takže nemusíte pořizovat nic dalšího.

Pěstovat rostliny můžete samozřejmě také v klasických květináčích. Dobrou volbou pro ty, co mají málo prostoru, mohou být také závěsné květináče, které vám nezaberou žádnou plochu bytu a navíc vypadají moc pěkně. Jen se s nimi obtížněji manipuluje, pokud chcete rostliny například přesadit.

Alternativní metody

Nedaří-li se vám klasické pěstování, nebo pokud byste chtěli vyzkoušet nějaké alternativní metody, zjistěte si informace o hydroponii. Hydroponie pěstuje rostliny bez půdy pouze v živném roztoku a nějakém druhu speciálního substrátu. Díky hydroponii rostou rostliny rychleji a zároveň je menší riziko, že se nakazí nějakou chorobou. Začít s hydroponickým pěstováním můžete i v domácích podmínkách pomocí speciálních hydroponických systémů, které si můžete pořídit do bytu. Pěstování pomocí hydroponie je potřeba se naučit, ale na internetu je o něm velké množství článků a zároveň se o něm dá sehnat celá řada publikací.

Základem pro úspěšné pěstování pomocí hydroponie je živný roztok. Samozřejmě byste mohli používat jenom běžnou vodu, ale s tou se nedočkáte příliš dobré úrody. Důležité je u živného roztoku zejména jeho pH, které by se mělo pohybovat mezi 5 a 6. Hnojivo si můžete zakoupit ve specializovaných obchodech a poté ho pečlivě odměřit do vody. Klíčová je přesnost a vytrvalost a uvidíte, že vám brzy vyroste krásná a čerstvá zelenina.

Dostatek světla rozhodne o úspěchu

V případě, že se uvnitř chystáte pěstovat některé druhy rostlin, které potřebují velké množství světla a ideálně toho přirozeného, pořiďte si lampy na pěstování. Díky nim budou mít dostatek světla i rostliny, které by jinak vyrostly jenom v subtropických oblastech. Pokud si chcete práci ulehčit, můžete si rovnou koupit sestavu na pěstování. Takovéto sestavy pro pěstování obsahují kromě lampy také další sondy nebo ventilátor.

V případě, že se zatím nechcete pustit do pěstování rostlin, kterým se obvykle v domácích podmínkách moc nedaří, zkuste zasadit některé, které rostou pod střechou bez problémů. Na slunečném místě se bude dobře dařit třeba bazalce, ale i dalším bylinkám. Zkusit můžete i velké množství druhů zeleniny, třeba mrkev nebo římský salát, které nejsou příliš náročné, ale zároveň si na nich určitě pochutná celá rodina.

Pěstování rostlin v domácích podmínkách pod střechou je vlastně hračka, když víte, jak na to a máte správné vybavení. Otestovat můžete i mnohé alternativní metody jako je hydroponie a naučit se tak něco nového. Něco vám určitě nakonec vyklíčí. Proto neváhejte a zkuste si u vás v bytě vypěstovat třeba vlastní salát nebo citronovník. Nic není lepší pocit, než ochutnat nějaké ovoce své vlastní práce.