Náklady na ekologické bydlení

Fandíte ekologii a rádi byste i ekologicky bydleli ale zároveň vás zajímá, zdali vás přechod k udržitelnému způsobu života nezruinuje? 

autor: Ondřej Hudec

Ekologické bydlení a snaha šetřit přírodu i životní prostředí se staly bezpochyby moderním trendem. Týká se to nejen samotné výstavby domu a jeho komponentů, ale rovněž i běžného života včetně výdajů za energie. Cena plynu a dalších komodit vás totiž může nepříjemně překvapit ať už se rozhodnete bydlet ekologicky nebo ne. 

Přečtěte si více: Jak poznat únik plynu?

Ekologické bydlení však může být zároveň i ekonomické a ušetřit vám značné finanční prostředky díky hospodárnému zacházení s energiemi a dalšími surovinami. Ekologických domů jsou různé druhy, ideálnímu konceptu se však blíží nejvíce pasivní dům. Ten dokáže uspořit až závratných 90 % nákladů na energie. Cena jeho výstavby se přitom nijak zásadně neliší od ceny běžného domu. Největší výhodou pasivního domu je zamezení tepelných ztrát. Pasivní domy využívají pouze teplovzdušné vytápění, které díky unikátní konstrukci neuniká ven, ani nevytváří průvan uvnitř domu. 

Kompromisem mezi standardním a pasivním domem pak je stavba nízkoenergetická. Ta je rovněž skvěle zateplená a má kvalitní izolaci. Celková úspora oproti pasivnímu domu je však o něco nižší.

Nebojte se třídit

Ekologický způsob bydlení však není jen o tom, kolik ušetříte tepla. Velkou roli hrají například odpady. Třídění odpadu však už dnes bere jako samozřejmost velká část českých domácností, které jinak o ekologii ani nepřemýšlí. K tříděnému odpadu se pak přidává i bioodpad. Pokud nemáte zahradu kam lze umístit kompost, nabízí se využití nádob na bioodpad. Ty však stále nejsou v každé obci. Náhradou za popelnice na bioodpad mohou být i sdílené komposty. 

Od samotné recyklace lidi nejčastěji odrazují přeplněné kontejnery. Pokud je to také váš případ, apelujte na vedení své obce, aby zajistilo pravidelný odvoz kontejnerů a jejich dostatečné umístění.

V neposlední řadě zajistí úspěšný přechod k ekologičtějšímu bydlení výběr správných spotřebičů. Doporučit lze v tomto ohledu například LED osvětlení, které se vyznačuje dlouhou životností a rovněž malými nároky na spotřebu elektřiny. Pokud zrovna potřebujete vyměnit žárovku, tak neváhejte s touto volbou, z dlouhodobého pohledu se vám vyplatí. U kuchyňských spotřebičů je pak dobré sledovat energetické štítky. Ty nejúspornější produkty jsou označeny štítkem A+.

Vysvětlení pojmů:

Energeticky úsporný dům

Ročně spotřebuje méně než 75 kWh/m2 tepla na vytápění. Svou spotřebou vyplňuje mezeru mezi běžnou výstavbou a nízkoenergetickými domy. 

Nulový dům

Spotřebovanou energii sám vyrábí z obnovitelných zdrojů. Tepelná čerpadla nebo solární panely tak pomáhají domu vyrobit dostatek energie na pokrytí vlastní potřeby. Roční spotřeba tepla pro vytápění je menší než 5 kWh/m2. 

Dům s energetickým přebytkem

Někdy se též označuje jako energeticky nezávislý dům. Je ze speciální podkategorie domů, které jsou vybaveny systémem na výrobu energie v dostatečné kapacitě na zajištění vlastního provozu. Jeho roční spotřeba tepla pro vytápění činí 0 kWh/m2. 

Kategorie A

V případě staveb jde kategorii, která zahrnuje nízkoenergetické domy, pasivní a nulové domy nebo objekty aktivní- tedy ty s přebytkem tepla. 

Průkaz energetické náročnosti budovy

Jde o dokument, který obsahuje informace o energetické náročnosti budovy nebo její části. 

Energetická náročnost existující stavby

Jedná se o množství reálně spotřebované energie při užívání stavby. U projektu nové stavby se množství energie stanoví výpočtem dle požadavků na standardizované užívání budovy.