Jak postavit dům ekologicky a moderně: tipy a triky

Rozhodli jste se postavit si dům? A co takhle postavit si dům, který bude energeticky nenáročný, moderní, a ještě navíc nebude pouze pasivně zasazen do krajiny, nýbrž bude efektivně využívat i okolní prostředí? Láká vás tato představa? Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak postavit ekologický dům, pokračujte ve čtení. Kdo je eko, je totiž in.

Ekologie ve stavebnictví je in

Ekologie je momentálně velice v kurzu. Lidé zařazují ekologii do všech oblastí svého života. Třídí se plasty, papíry, sklo, kovy a další materiály. Proto byla pouze otázka času, kdy se prosadí i ve stavebnictví. Ekologická stavba je v podstatě moderní přístup k bydlení, díky němuž ušetříte na běžných výdajích týkajících se domu – a my se s vámi podělíme o to, jak toho docílit.

Myslete i na garáž

Chcete si ke svému domu postavit i garáž? To by vás mohlo zajímat, že statisticky právě garážovými vraty uniká spousta tepla. Jak tomu předejít? Zvolte taková garážová vrata, která perfektně těsní, a část, která se dotýká země, je opatřena gumou. Právě díky gumě izolujete garáž od okolního prostředí a nebudete zbytečně přicházet o cenné teplo. A pozor si dejte i při volbě vchodových dveří. Čím lépe izolují, tím lépe – a vy se tak nebudete připravovat o teplo domova.

Úniky okny a jak jim zabránit

Nyní se už pojďme přesunout k samotnému domu. Kdybyste si měli tipnout, kterou částí domu uniká nejvíce tepla, zřejmě byste správně tipovali, že okny. Právě jimi uniká až třicet procent veškerého tepla z domácnosti. A to je vskutku velké číslo. Jak tomu tedy zabránit? Jednoduchým a praktickým řešením jsou kvalitní předokenní rolety. Venkovní žaluzie vám sníží nejenom úniky tepla, ale domácnost vám odhluční, zajistí klidný spánek v zatemněné ložnici, a navíc se velice intuitivně ovládají. Rolety oceníte tedy nejenom co se úspory za energie týče, ale přinesou vám i více soukromí.

foto: Lomax

Investujte do oken

A únikům tepla okny se dá zabránit i výběrem těch správných oken. Která to jsou? Z testů nejúčinnější tepelné izolace vychází nejlépe plastová a hliníková okna. Splňují jak požadavky na odolnost materiálu, tak i jednoduchou údržbu. Design, barevné provedení a velikost si můžete vybrat podle sebe, jelikož tyto parametry nemají na jejich izolační vlastnosti žádný vliv. S kvalitními okny se nebudete zbytečně připravovat o teplo a vaše účty za energie razantně poklesnou.

Ekologický dům i domácnost

Když se rozhodnete pořídit si nízkoenergetický dům, je nasnadě že i uvnitř domu se budete chovat šetrně k životnímu prostředí. Jak může taková ekologická domácnost vypadat? Zde je několik příkladů pro vaši inspiraci. Šetření energie je v ekologickém domě samozřejmostí, nejvíce se energií plýtvá při svícení, proto je praktické zvážit pořízení a následnou instalaci úsporných žárovek. 

Oproti klasickým žárovkám vydrží až desetkrát déle a spotřebují čtvrtinu energie. Další praktické využití má v domácnosti například dešťová voda. Nemusíte mít doma nutně zeleň, abyste dešťovku využili, bohatě stačí používat dešťovou vodu třeba na zalévání toalety. Pokud se vám tato možnost nelíbí, využívejte dešťovku alespoň při úklidu.

Bydlení v ekologickém domě a domácnosti má spoustu výhod. Věci, které se mohou zdát na první pohled zbytečné, se časem ukážou jako skvělé investice, a ještě díky nim ušetříte na účtenkách. Nebuďte se proto jít s dobou a být pořádně eko. Čím bude váš přístup k životu udržitelnější, tím lépe. Planetu máme jenom jednu a je načase abychom se o ni začali také starat, nemyslíte?