IBM postaví v Saudské arábii odsolovací stanici na slunce

Království Saudské arábie je dnes jedním z největších producentů odsolované mořské vody. Vyrábí plných 18% veškeré odsolené vody na světě. Právě tento způsob představuje pro pouštní království nejefektivnější cestu k pitné vodě. Aktuálně rozjíždí společně s IBM práci na solárním odsolovacím zařízení.  

Ekologické bydlení obrázky IBM solární panel Watson Research Lab

IBM a výzkumné centrum KACST společně pracují na řadě výzkumných projektů. Odsolovací zařízení využívající koncentrovaných fotovoltaických panelů je jedním z nich. Při odsolování mořské vody představuje nejdražší položku právě obrovské množství energie, které je v procesu potřeba. Přitom Saudská arábie oplývá jedním zdrojem takřka neomezeně: slunečním svitem.

Saudové proto společně s IBM hledají cestu, jak produkovat odsolenou vodu co nejlevněji za pomoci solární energie (intenzita slunečního svitu v Arábii je zhruba 2000 kWh/m2/rok), kteréžto řešení se přímo nabízí. V současné době vyrábějí odsolovací zařízení kubický metr pitné vody za asi 1,5 dolaru. Cílem je stlačit tuto cenu s pomocí nejnovějších technologií hluboko pod tuto cifru.

Jednou z částí rovnice jsou nanotechnologie, kterým se IBM věnuje od 80. let minulého století. Výzkumnící z IBM a KACST vyvinuli speciální polymery odolné proti chlóru, které zlepšují výdrž filtračních membrán při zachování kvality vody. Druhou klíčovou technologií jsou solární panely, resp. fotovoltaika. IBM a KACST vyvíjejí koncentrační systémy s využitím mikroprocesorů IBM.

V první fázi projektu, která začíná právě teď, se chystá vybudování jednoho odsolovacího zařízení s kapacitou 30 000 metrů krychlových vody denně. To stačí pro zásobování pitnou vodou 100 000 města. V další fázi pak království plánuje vybudovat zařízení s kapacitou až 10x vyšší po celé zemi. Dalším krokem pak bude vývoz této technologie do dalších částí světa. Pitná voda je totiž problémem zdaleka nejen v poušti Saudské arábie.

KACST, IBM
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.