Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
12. 4. 2010 v rubrice Solární energie

Království Saudské arábie je dnes jedním z největších producentů odsolované mořské vody. Vyrábí plných 18% veškeré odsolené vody na světě. Právě tento způsob představuje pro pouštní království nejefektivnější cestu k pitné vodě. Aktuálně rozjíždí společně s IBM práci na solárním odsolovacím zařízení.  

Ekologické bydlení obrázky IBM solární panel Watson Research Lab

IBM a výzkumné centrum KACST společně pracují na řadě výzkumných projektů. Odsolovací zařízení využívající koncentrovaných fotovoltaických panelů je jedním z nich. Při odsolování mořské vody představuje nejdražší položku právě obrovské množství energie, které je v procesu potřeba. Přitom Saudská arábie oplývá jedním zdrojem takřka neomezeně: slunečním svitem.

Saudové proto společně s IBM hledají cestu, jak produkovat odsolenou vodu co nejlevněji za pomoci solární energie (intenzita slunečního svitu v Arábii je zhruba 2000 kWh/m2/rok), kteréžto řešení se přímo nabízí. V současné době vyrábějí odsolovací zařízení kubický metr pitné vody za asi 1,5 dolaru. Cílem je stlačit tuto cenu s pomocí nejnovějších technologií hluboko pod tuto cifru.

Jednou z částí rovnice jsou nanotechnologie, kterým se IBM věnuje od 80. let minulého století. Výzkumnící z IBM a KACST vyvinuli speciální polymery odolné proti chlóru, které zlepšují výdrž filtračních membrán při zachování kvality vody. Druhou klíčovou technologií jsou solární panely, resp. fotovoltaika. IBM a KACST vyvíjejí koncentrační systémy s využitím mikroprocesorů IBM.

V první fázi projektu, která začíná právě teď, se chystá vybudování jednoho odsolovacího zařízení s kapacitou 30 000 metrů krychlových vody denně. To stačí pro zásobování pitnou vodou 100 000 města. V další fázi pak království plánuje vybudovat zařízení s kapacitou až 10x vyšší po celé zemi. Dalším krokem pak bude vývoz této technologie do dalších částí světa. Pitná voda je totiž problémem zdaleka nejen v poušti Saudské arábie.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Eduard:

  Znám jedno z možných řešení,jak snížit nedostatek
  pitné a užitkové vody celosvětově.Bude li zájem
  kontakt na tel:+420 723 731 197 jde o mobilní
  elektro vodárnu a čističku, která má svuj zdroj
  čisté energie.Jako důchodce némá možnost projekt
  patentovat ani realizovat.

 2. Petr Bajgar:

  Skoro vůbec se nepíše o získávání vody kondenzací vodních par ze vzduchu. Vždyť přece každá klimatizace je současně spolehlivým dodavatelem takto získávané vody. Navíc toto řešení by umožňovalo zastiňovat a částečně klimatizovat i veřejné prostory. Sluneční energie převáděná na elektřinu by měla být užívána s maximální účinností a tam kde mohou pracovat pasivní prvky využívat jejich nákladové výhodnosti.

 3. Lavicka Marek:

  Mozna by bylo dobre pocitat v takovychto lokalitach s dvojim rozvodem vody, jeden na pitnou vodu a druhy na uzitkovou vodu a tu uzitkovou pouzivat na splachovani toalet, myti nadobi a vsude tam kde pitna voda neni nezbytne nutna….

  Mimochodem v mem baraku uz to tak funguje, na splachovani toalet mame prefiltrovanou destovou vodu a behem nekolika mesicu zkusime na ni napojit pracku.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz