Balená voda – ta nejlepší volba!

Vědomé snížení ekonomického obratu si nemůže připustit žádný druh byznysu, a moc dobře to ví i velké společnosti, které zásobují světový trh balenou vodou. Před nedávnem jsme v článku „Pijete balenou vodu? Dneska ne!“ referovali o nákladnosti a ekologicky kontroverzním procesu „výroby“ a stáčení balené vody, vztahu českých konzumentů ke „kohoutkové“ vodě, i kampani Bottled Water Free Day. Pojďme se tedy podívat, jaká byla reakce evropských producentů na aktivity spjaté s propagací kohoutkové vody.

Čistá a zdravá voda z kohoutku je zapakatel proti balené vodě, foto: aduhai, sxc.hu
Čistá a zdravá voda z kohoutku je zapakatel proti balené vodě, foto: aduhai, sxc.hu

Velkolepá a nákladná kampaň, která by měla spíše nést ironický podtitul „Balená voda vrací úder“, kterou v dnešních dnech organizují světoví producenti vody v lahvích, má jediný cíl. Přesvědčit, že balená voda je to nejzdravější, a tím pádem to nejlepší pro běžného spotřebitele.

A jak se ukazuje, je vlastně i ekologičtější, než jiné druhy balených nápojů. Pomáhat jim k tomu budou nejlepší PR specialisté na světě. Jen v Británii připadalo v roce 2010 na jednoho občana 33 litrů zakoupené balené vody, dohromady se tedy na ostrovech vypilo malé jezero o objemu dvou miliard litrů. Ale to nestačí.

Řeči o finanční krizi jako by se tohoto průmyslu netýkaly a s čistým obratem dvaadvacet miliard dolarů vykazuje ekonomický růst o 5,4% ročně. Do roku 2020 by rád anglický majoritní producent, firma Nestlé, dotáhl spotřebu na čtyřicet litrů na osobu.

Není divu, že když nějaká iniciativa začne v Británii prosazovat domácí vodovodní kohoutek jako levnější a ekologičtější variantu pro ten samý produkt, mnohamiliardový kolos to přinejmenším znervózní.

Navíc, když se současně Evropou šíří „fámy“ o původu jiskrné vody z horských pramenů, stáčené a lahvované prakticky z toho samého řadu, ze kterého si točíte vodu do konvice na čaj. To otřese i silnou náturou výkonných ředitelů, a z dřívějších konkurentů se náhle stávají spojenci.

A právě proto se sešli měsíc před oficiálním uspořádáním Bottled Water Free Day v Anglii zástupci největších producentů balených nápojů. Konference, nazvaná Natural Hydration Council (NHC) měla skutečně pestrý list účastníků.

U jednacího stolu se sešli zástupci Nestlé Waters, výrobci svěží vody Buxton, průzračné San Pellegrino a světoznámé značky čisté vody Perrier, Danone Waters, kteří obohacují evropský trh o perlivou vodu Volvic a pramenitý Evian, a společnosti Highland Spring, která si zakládá na značce tekutiny čerpané z ledovcových jezer.

Zúčastnili se i reprezentanti značek ne tolik zvučných jmen, jako Brecon Natural Waters, Iceni Water, Ty Nant and Wenlock Spring.

Hlavní roli mezi pozvanými na NHC měla ale společnost Pegasus, která sdružuje největší odborníky na PR a kampaně. Jejím úkolem nyní bude propagovat NHC jako nezávislý zdroj pro srovnání a hodnocení kvality pitné vody a osvěžujících nápojů, a pokračovat v práci PR agentury Munro&Foster, která od roku 2009 v britských médiích víceméně úspěšně „drží stranou“ srovnávání kohoutkové vody s balenou.

Pegasus prý nyní bude prostřednictvím NHC propagovat všechny formy spotřeby vody, kohoutkové i balené, s tím rozdílem, že kvalita té v PET lahvích je nesrovnatelně lepší a „in“. Soupeřit s vodou, kterou si můžeme natočit doma, už není na pořadu dne. Novým nepřítelem jsou teď ostatní balené nápoje.

Pokaždé, když se napijete limonády, totiž do sebe dostáváte i nepřiměřené množství sladidel. Balená voda je poté alternativou, která je zdravější a předchází možné obezitě. A co teprve konzervanty a chemikálie? Balená voda je prostě z lékařského hlediska lepší volba.

Navíc, uměle sycené bublinkové nápoje mají neúměrně vysokou uhlíkovou stopu. Věděli jste, že jen na skládkách ve Velké Británii přibude denně trojmetrová vrstva plastových lahví z ochucených nápojů a limonád?

Ale například pramenitou vodu Evian můžete pořídit i v ekologicky příznivějším balení ve skle. Navíc ostatní minerální vody jsou stáčeny do plastových lahví, které jsou vyrobeny z plastu, který je dvakrát řidší, než ten u limonád. A díky NHC máte hned jasno, čím přírodě pomáháte a čím škodíte.

Tento rok se tedy můžeme těšit na novou várku reklam na balenou vodu, které nám představí její kvality v dosud netušeném světle. Velcí producenti balené vody nám předloží své srovnání s těmi opravdu zlými, neekologickými producenty limonád a nápojů, a postaví nás před morální volbu. A pomlčí o tom, že z našeho kohoutku doma teče pořád ta samá pitná voda téměř zdarma.

http://www.theecologist.org
Sdílet: