Indie masivně investuje do obnovitelných zdrojů
Indie přechází na obnovitelné zdroje energie. Na tom by v dnešní době nebylo nic tak mimořádného. Ojedinělý je způsob, jakým tak jedna z nejlidnatějších zemí světa činí. V roce 2011 byla totiž do projektů investována částka 10,3 miliard dolarů. Díky tomu vzrostl trh se solárními elektrárnami o 52%.
Transformace energetiky na čisté zdroje energie je novou indickou prioritou. Ještě v roce 2010 se investice do sluneční energie pohybovaly na úrovni kolem 0,6 miliardy dolarů. Současný boom ale předstihl i dosud tradiční průkopníky alternativních technologií, jako jsou Čína či USA.
Pro zajímavost, ještě v roce 2010 měly solární elektrárny v Indii souhrnný výkon 18 MW. V roce 2011 už to bylo 277 MW. V roce 2012 má vzniknout dalších 500-700 MW nových zdrojů.
Indie plánuje obrovské větrné farmy a solární elektrárny
Nová energetická kapacita větrných elektráren, která byla vytvořena v loňském roce, pak představuje okolo 2830 MW. Přitom podle informací analytiků BNEF letos Indie usiluje o další zvýšení kapacity, přibližně mezi 2,5-3,2 tisícem megawatt.
Poměrně větší část investic putovala do nové energetické infrastuktury, která je v Indii ve velmi špatném stavu nebo vůbec neexistuje.
Cílem je zajistit pravidelné dodávky energie z obnovitelných zdrojů. BNEF hovoří o „pětiletce“, rozsáhlém plánu pro roky 2007 až 2012, jehož cílem je vybudovat obnovitelné zdroje energie o celkové kapacitě 12,4 GW. Je velmi pravděpodobné, že se plán podaří překročit.
Podle BNEF má navíc investiční prostředí Indie velmi stabilní podmínky a navzdory finanční krizi v Evropě a postupnému čínskému „vyhoření“ v oblasti obnovitelných zdrojů energie, má velmi příznivě nastavený trh, který je zárukou růstu do dalších let.