Energie z vesmíru – nový nástroj globální nadvlády USA

Jakkoliv esotericky a spiklenecky nadpis článku zní, jeho základní myšlenka má velmi reálný základ. Solární elektrárny ve vesmíru přenášející energii na zem jsou téma, které jsme v magazínu Ekologické bydlení několikrát zpracovávali. V roce 2009 poodhalil oponu nad touto technologií světově uznávaný analytik George Friedman.

Takhle nějak by mohly vypadat vesmírné solární elektrárny podle výtvarníků japonské vesmírné agentury JAXA, foto: JAXA
Takhle nějak by mohly vypadat vesmírné solární elektrárny podle výtvarníků japonské vesmírné agentury JAXA, foto: JAXA

George Friedman, narozen v roce 1949 v Budapešti, dnes naturalizovaný Američan, je primárně politickým vědcem a spisovatelem. Provozuje také soukromou výzvědnou společnost Stratfor se sídlem v Austinu, Texas, USA.

V roce 2009 vystoupil v hlavním městě Austrálie na Národní australské univerzitě s přednáškou nazvanou „Předpověď pro 21. století“ o tom jak se budou podle něj vyvíjet geopolitické záležitosti v 21. století.

Během téměř hodiny a půl Friedman upozorňuje na některé zajímavé, obecně nepovšimnuté globální trendy, a na jejich základě pak předkládá vlastní nápady k čemu by mohly vést. Tyto hlavní trendy jsou podle něj tři: všeobecný pokles porodnosti, nahrazení evropského imperiálního systému a nedostatek pracovních sil.

Roboti budou potřebovat energii

Zhruba kolem 35 minuty své přednášky se Friedman zaměří právě na nedostatek pracovních sil. Ten podle něj bude nutné nahradit – čím jiným, než roboty. Ostatně, děje se tak už dnes. Obrovský nárůst počtu robotů ovšem výrazně zvýší energetickou spotřebu.

A tady přicházejí do hry mikrovlnné . „Uhlíková ekonomika má geopolitický problém – kdekoliv fosilní paliva jsou, tam se bude válčit. Navíc jejich ceny fluktuují v předem těžko odhadnutelných vzorech. … Musíme proto snížit ceny energie,“ říká Friedman.

„Jasným řešením tohoto problému je solární energie. Problémem je, že solární energie na zemi by byla ekologická katastrofa. Solární panely vypadají dobře na střeše, ale aby bylo možné solární energií pohánět průmyslovou společnost, to by vyžadovalo obrovské plochy země pokryté kolektory,“ vysvětluje Friedman.

Vesmírné solární elektrárny už se vyvíjejí

Vývoj vesmírných solárních elektráren je podle Friedmana již v běhu a „nevyžaduje žádný technologický průlom“. Vyžaduje podle něj ekonomický průlom. „A tady se dostáváme ke geopolitice,“ dodává. „Země, která ovládá vesmír, najednou zastává roli Saudské arábie.“

Podle Friedmana všechny nové společnosti, které se snaží o dobývání vesmíru – ať už je to SpaceX (), nebo třeba „vesmírné turistické cestovky“ jako Virgin Galactic (Richard Branson), ve skutečnosti cílí na budoucí zakázky NASA/Amerického ministerstva obrany, případně soukromých subjektů, na vytvoření vesmírných solárních elektráren.

Aby bylo možné takové energetické zdroje ve vesmíru postavit – aby se něco takového vyplatilo – bude totiž nutné výrazně snížit cenu dopravení 1 kg nákladu na oběžnou dráhu. A přesně o to se například zcela neskrývaně snaží SpaceX, ale zjevně i řada dalších firem.

Energie = moc

Jakmile budou ve vesmíru, bude možné tuto energii velmi jednoduše prodávat (využívat) prakticky kamkoliv na světě. Mocnost, která tuto technologii ovládne, si vytvoří obrovský náskok před svou konkurencí a výrazně výhodnou ekonomicko-politickou pozici. „To znamená moc,“ dodává Friedman.

„A země, která na tomhle pracuje, jsou Spojené státy americké. Nemůže to být Kanada, Chile nebo Čína,“ dodává Friedman a potvrzuje tím svou tezi, že i v 21. století budou světu zdaleka dominovat Spojené státy americké. Na druhou stranu netvrdí, že Čína, Japonsko nebo Asie jako celek nebudou důležité – budou, ale hlavní roli budou stále hrát .

Mimoto ve své dlouhé, ale nesmírně zajímavé přednášce Friedman také předpovídá dvě nové důležité velmoci: Turecko a Polsko.

YouTube

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

16 komentářů: „Energie z vesmíru – nový nástroj globální nadvlády USA

  • 4. 3. 2013 (13.11)
    Trvalý odkaz

    Toto nemá nič spoločné s energiou, efektivitou, racionalizmom, ale iba s tou globálnou nadvládou zopár mocných nad miliardami bezmocných.

    Reagovat
  • 11. 2. 2013 (21.06)
    Trvalý odkaz

    Friedman je Američan asi jako Bush byl Číňan. To že má tenhle aipac „jewish first“ podvodník us občanství neznamená nic. Jeho přednáška jsou žvásty.

    Reagovat
  • 11. 2. 2013 (17.29)
    Trvalý odkaz

    Fajná věcička k vesmírnému výtahu na kterém se také pracuje. Po supravodivých a sprapevných kabelech s uhlíkových trubiček by stoupal nejen výtah, ale i energie. Ve vesmíru mají FVE daleko větší výkon, na Zemi spoustu energie pohltí atmosféra, prach, mraky atd.. Teoreticky by tam ani nemusela být skleněná vrstva před články, ve vesmíru stačí jen E.V.A fólie, takže dalších cca +5% nahoru díky vynechání skla.

    Reagovat
  • 11. 2. 2013 (12.56)
    Trvalý odkaz

    o tychto typoch elekrarni som sa docital uz v knihe K. Pacnera, meno si nepamatam, taktiez ze pojde o mikrovlnny prenos na zem, bola tam aj ilustracia, takze ziadna novinka z roku 2009

    Reagovat
  • 11. 2. 2013 (11.19)
    Trvalý odkaz

    Pane Horčíku, vesmír se nedobíjí, ale dobývá. Jinak článek na věčné (i nevděčné) téma ujde.

    Reagovat
  • 11. 2. 2013 (9.44)
    Trvalý odkaz

    Naprostý nesmysl. 10% účinnost přeměny světla na elektřinu, 10% účinnost přenosu na Zemi. A to říkám velmi optimistická čísla. 1km2 na geostacionární dráze = na Zemi 1MW. A veliké riziko na Zemi při vychýlení paprsku. A trvalá destrukce panelů mikrometeority a kosmickým zářením. Nereálné, nikdy.
    Pavel Nedbal

    Reagovat
    • 11. 2. 2013 (11.54)
      Trvalý odkaz

      Tak tojo. Když ňákej Pavel Nedbal odkudsi z Český republiky říká, že to nejde, tak to nejde, to je přeci jasný :D:D:D

      Reagovat
      • 13. 2. 2013 (13.21)
        Trvalý odkaz

        Já se za pana Nedbala přimlouvám. Možná, že by vám pak tam létali pečení holubi rovnou do pusy. Ale radost byste z toho určitě neměl. :-)

        Reagovat
    • 12. 2. 2013 (13.41)
      Trvalý odkaz

      Panely na Zemi mají učinnost kolem 15%. Při využití ve vesmíru, kde nebrání atmosféra a panely mohou zároveň zpracovávat širší spektrum se účinnost znásobí. Samotný přenos už z podstaty musí být navržen tak, aby ztráty okolí přijímače neohrožovaly, přenos na mikrovlny už je dávno zvládnutý s vysokou účinností, obráceně nevím, ale řešení to jistě má. Největší problém je tak doprava materiálu nahoru. Zajímavé jsou v poslední době myšlenky těžby surovin ve vesmíru, pak by se doprava z určité části mohla omezit pouze na stoje. Nereálný je to možná pro naší generaci, ale pokud bych měl přebytek, určitě bych do toho investoval.

      Reagovat
      • 12. 2. 2013 (17.51)
        Trvalý odkaz

        Problém ale potom může nastat v tom, že na Zemi dopravíme další energii navíc a tím se může rozhodit energetická bilance Země. Potom takové FVE ve vesmíru nebudou proti globálnímu oteplování, ale budou se na něm podílet.

        Reagovat
        • 12. 2. 2013 (21.43)
          Trvalý odkaz

          Zajímavý problém. Jak udržet pasívní energetickou bilanci, když na zemi dopravíme velké množství energie (na mikrovlny bych moc nesázel, spíše na ten kosmický výtah, který by mohl unést i inženýrské sitě). Domnívám se ale, že je to tak zatím trochu jenom pro evidenci. I kdybychom s tím začali hned, tak odstavením velkého množství uhelných a plynových elektráren se ta bilance bude držet na současné úrovni dostatečně dlouhou dobu a pak budeme muset dělat to, co už děláme – snižovat energetickou náročnost, což se zatím moc nedaří. :-) Takže máme ještě dost času na podobné úvahy.

          Reagovat
  • 11. 2. 2013 (9.27)
    Trvalý odkaz

    Bylo by dobré, aby si autor článku alespoň uvědomil rozdíl mezi slovy kolektor a fotovoltaický panel (když už píše článek na severu zaměřeném na ekologické bydlení). Navíc psát článek na 4 roky staré video-to už spíš vypadá že nemáte v redakci co dělat :)

    Reagovat
    • 11. 2. 2013 (11.56)
      Trvalý odkaz

      Autor si tento rozdíl uvědomuje. V textu jde nicméně o konkrétní citaci p. Friedmana (viz. video). V anglofonním prostředí se navíc výraz „solární kolektory“ někdy používá také pro fotovoltaické, případně solární koncentrační panely.

      Reagovat
      • 11. 2. 2013 (16.46)
        Trvalý odkaz

        P. Horcik.
        Ved ten Friedman je obycajny sarlatan. Naco tu zaberate miesto nezmyslami.
        Kde su aspon nejake prepocty ze sa oplati konvertovat ziarenie zo slnka na mikrovlny a posielat koncetrovane na Zem? jednoducho sa to neoplati.
        SpceX, V.G. zarobia uz len na turistike, beznych satelitoch.
        Turecko a Polsko niesu ani len lokalnymi velmocami, tie krajiny nemaju ani len vlastne zdroje zemneho plynu, politicka a technologicka vyspelost je tam mizerna….hodia sa iba ako raketove zakladne pre USA-asi to mal na mysli Friedman, podla ktoreho ma do r.2015 skolabovat EU, Rusko, Cina.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *