Solární energie poráží cenou elektřinu ze sítě

Analytici společnosti Bloomberg představili nová data slunečních elektráren [1]. Dle jejich propočtů dosáhly v letošním roce měrné náklady na ze slunečních elektráren cenové konkurenceschopnosti na trzích v , Itálii, a . Vděčí za to zejména poklesu průměrné ceny o 75 procent za poslední tři roky.

Slunce se brzy stane nejlevnějším zdrojem elektřiny, foto: gsmitchell/sxc.hu
Slunce se brzy stane nejlevnějším zdrojem elektřiny, foto: gsmitchell/sxc.hu

Čísla dále ukazují, že se příležitosti levné solární energetiky rozšíří do dalších zemí. V roce 2015 půjde například o trh ve Francii a do konce tohoto desetiletí o Velkou Británii.

Agentura Bloomberg tak potvrzuje loňskou studii Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), která analyzovala trhy ve , , , Španělsku a .

Dle studie EPIA [2] by dynamická parita sítě mohla být poprvé dosažena již během roku 2013 v Itálii. Jedná se o bod, kdy se na trhu v konkrétní zemi protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s z běžného energetického mixu. Postupně se pak tento vývoj bude přesouvat směrem na sever do celé Evropy.

„Fakt, že v letošním roce spuštěné dokážou být konkurenceschopné s denními maloobchodními cenami elektřiny na pěti trzích je skvělou zprávou pro čistou energetiku,“ píše v tiskové zprávě Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

A dodává: „Fotovoltaika se postupně stane hitem a pomůže vytlačit obstarožní uhelné a atomové elektrárny. Je načase definitivně zahodit nálepku drahého zdroje a přestat solární energetice házet klacky pod nohy. Čas, kdy se nové projekty solárních projektů obejdou bez podpory se blíží mílovými kroky. Důležité pak bude zejména neblokovat růst například obstrukcemi při připojování do sítě.“

Zdroje:
[1] http://www.bnef.com/WhitePapers/download/82
[2] EPIA: Solar Photovoltaics competing in the energy sector – On the road to competitiveness, www.epia.org

tisková zpráva
Sdílet: