Indický stát rozpoutal solární horečku

Jedna z federativních zemí Indie, Andhrapradéš, odstartovala sérií lákavých finančních pobídek novou „solární horečku“. Vyzývá místní dodavatele a investory, aby se zapojili do projektu, na jehož konci má získat tato země generovaný potenciál 1 GW solární elektřiny.

Nápad s motivací a tvorbou příhodných podmínek pro rozvoj fotovoltaiky už tu jednou byl, ale ani v předchozím případě nepřinesl očekávané výsledky. Zdroj: http://www.thehindubusinessline.com/
Nápad s motivací a tvorbou příhodných podmínek pro rozvoj fotovoltaiky už tu jednou byl, ale ani v předchozím případě nepřinesl očekávané výsledky. Zdroj: http://www.thehindubusinessline.com/

V zásadě se jedná o rozšířenou verzi tradičních opatření s výkupními tarify vyráběné elektřiny, umocněnou o „rychlost, za kterou se platí“.

Žadatelé, potenciální dodavatelé, se mohou do sedmého února zapojit do programu, který jim zajistí podporu a jistotu stabilního odběru lokálními průmyslovými centry, po dobu dalších dvaceti let.

Celý systém je spravován společností Andhra Pradesh Power Transmission Company (APPTC), jehož komisaři a kontroloři budou dozírat na průběh a plnění plánu.

Celý rozvojový program má však několik specifických požadavků: hypotetický výrobce solární energie může na jednotlivých lokalitách vyrábět maximálně 20 MW, které bude dodávat k odběru.

Překvapivě štědrá podpora

Může přitom ale provozovat až desítku takových zařízení, na různých místech (tedy v souhrnu až 200 MW). Tím se má zajistit rovnoměrný rozvoj potenciálu nové větve energetiky, a současně i víceméně stejnoměrně deponovat nové pracovní pozice.

Přihlášení uchazeči do výběrového řízení mají po schválení svého návrhu rok na výstavbu elektráren, s tím, že mají možnost po prvních měsíců žádat o finanční podporu státu.

Je toho ale víc – kdo si totiž s výstavbou maximálně pospíší, má šanci si přivydělat ziskem sympatické prémie. Podnikatelé, kteří stačí dokončit a zprovoznit elektrárnu 30-59 dní před daným termínem, budou ohodnocení částkou 100 000 indických rupií za každý generovaný megawatt (asi 34 000 Kč).

Přísná penalizace

Částkou 68 000 Kč/MW pak budou odměněni ti, kteří zvládnou totéž o 60-89 dní dříve. Pokud se někomu náhodou podaří dohotovit dílo 90 dní před termínem, sáhne si na prémii 102 000 Kč/MW. A to už začíná být velmi zajímavé.

Podobně však budou fungovat i penalizace a postihy za prodlení. Termíny přitom nejsou nikterak šibeniční, a jsou „oboustranně motivační“, tím že na jedné straně přinášejí snadný zisk plynoucí z rychlosti dohotovení díla, a současně také potírají rizika plynoucí z nekvalitní a opožděné dodávky.

Skoro jako by se vrátila doba pohádkových a vychytralých maharadžů. A podobně si Andra Pradesh plánuje zajistit své vnitrostátní požadavky.

Indická bublina?

Firmy, které vstoupí do realizace projektu, se po dobu jednoho roku musí zdržet prodeje vlastních většinových podílů akcií, aby „nevypadly“ z vedení. Vláda v Andhrapradéš totiž nemá zájem, aby z finančních pobídek profitovali velcí hráči mezinárodního trhu s fotovoltaikou.

Podobnou kampaň, zaměřenou na rozvoj solární energetiky, před rokem odstartovala i jiná země indického soustátí – Tamil Nadu. Navzdory velkým očekáváním se jim však namísto 1 GW podařilo dosáhnout jen 499 MW. V Andra Pradesh ale rozhodně nepochybují, že by se jim jejich „motivační“ program mohl nevyplatit.

PV-magazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *