Se solárním přívěsem se nepohodlí nemusíte bát

Dovolené strávené na cestách s karavanem u nás ještě nejsou tolik populární jako třeba v sousedním Německu. Nejnovější obytný přívěs, se kterým teď přichází australská společnost Lotus Caravans by to ale mohl změnit. V jejich „autonomním“ pojízdném obydlí se totiž nemusíte bát divokého terénu, ani ztráty komfortu.

„S australským obytným přívěsem na solární pohon se nepohody v divočině obávat nemusíte.“ Zdroj: Lotus Caravans
„S australským obytným přívěsem na solární pohon se nepohody v divočině obávat nemusíte.“ Zdroj: Lotus Caravans

Stačí krátký pohled do mapy, aby bylo jasné, že převážná část australského kontinentu nepatří mezi právě pohostinné území. Jistě, dechberoucí přírodní scenérie tu mají něco do sebe, ale k většině takových míst se musíte propracovat přes rozpálené pouště a polopouště.

A pokud si chcete dopřát trochu soukromí, ať už během kempování nebo při pikniku mimo hlavní dopravní spojnice, potřebujete k tomu náhon na všechny čtyři kola. Sjíždět z asfaltové cesty s karavanem tu rozhodně není dobrý nápad.

Jenže právě pro takový terén je nejnovější obytný přívěs, pojmenovaný prostě Lotus Off Grid, přímo navržen. Australané dobře ví, co v buši oceníte a proto je celý přívěs unikátní kombinací luxusu a kvality.

To první se skrývá uvnitř, zatímco kvalita provedení a celkové odolnosti je patrná hlavně při pohledu zvenčí. Je to prostě velmi robustní hnízdečko, usazené na masivním zesíleném rámu a bytelném podvozku s odpruženými terénními pneumatikami, uvnitř kterého nechybí televize, kůží potažené křeslo nebo rozměrná postel.

Co je na 4,3 metru dlouhém přívěsu mnohem zajímavější, je ale skutečnost, s jakou se vypořádává s nedostatkem dostupné energie. K provozu klimatizace, ledničky nebo televize totiž žádnou přípojku na elektřinu nepotřebuje – vyrábí si totiž svou vlastní.

Mohou za to dva standardní 150 W solární panely, napojené na duální 120 Ah baterie (a 25 A dobíječku). Ty se postarají o to, aby vám nikde během cesty nedošla šťáva. Dobíjet můžete jak za chodu, tak mnohem efektivněji, během zastávky. Stačí jen roztáhnout vnější solární markýzu, a baterie se sytí.

Dosud si museli lidé vybírat mezi fyzickou odolností přívěsů, se kterou se nebudou moci bát vydat se do divočiny, nebo luxusem doprovázeným nepříliš odolným provedením podvozku. První volba jednoduše znamenala spartánsky prosté zařízení interiéru.

S Lotus Off Grid už to neplatí. Je volbou, která umožňuje dosáhnout na horizonty a přitom si udržet soběstačnost a nezávislost na okolních zdrojích.

Jeden myslel na “Se solárním přívěsem se nepohodlí nemusíte bát

  • 24. 12. 2023 (16.07)
    Trvalý odkaz

    Solární přívěs by se hodil, ale před letošní dovolenou se nám rozbila klimatizace do karavanu. Naštěstí manžel rychle koupil novou, a tak naši dovolenou zachránil. Navštívili jsme spoustu nových míst a díky funkční klimatizaci jsme si to opravdu užili, i když bylo venku velké horko. Už se těšíme na další dovolenou.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *