Proč svou domácnost zařídit v hygge stylu právě teď?

V severních státech Evropy jsou obyvatelé zvyklí na krátké dny a málo slunečních paprsků. Proč se od nich tedy trochu neinspirovat a do své domácnosti si nevpustit některé jejich tipy? O dánském hygge jste již určitě slyšeli. Jedná se o způsob žití a bydlení, který během podzimních a zimních měsíců oceníte. 

Ale abyste nezískali mylnou představu, hygge není jenom o tom, jak to u vás doma vypadá, ale také o nastavení vaší mysli. Pojďme se na tento trend podívat zblízka.

Klidná a přátelská atmosféra

Kromě toho, že hygge vybízí k tomu, aby si lidé užívali přítomný okamžik a na všem si našli něco pozitivního, snaží se také lidi naučit, že příjemnou, klidnou a přátelskou atmosféru si ve svém domově můžete navodit kdykoliv. Protože na každém okamžiku je něco vzácného a každou chvíli byste si měli vychutnat naplno, je praktické tomuto nastavení mysli pomoci i vizuálně. 

foto: Alena Ozerova / Shutterstock.com
foto: Alena Ozerova / Shutterstock.com

V praxi to znamená, že například nábytek do kuchyně by měl být vyrobený z přírodních materiálů, nejlépe ze dřeva, a celou kuchyň by měl zútulnit. Ke kuchyňskému stolu byste měli mít pohodlné židle, v nichž vydržíte sedět dlouhé hodiny a vychutnávat si společný rodinný oběd či oběd s přáteli. Protože právě okamžiky strávené s vašimi milovanými jsou ty nejdůležitější.

Světla, pospolitost a pohodlí

Ihned po kuchyni byste se měli zaměřit na váš obývací pokoj. To je totiž místnost, ve které, zejména na podzim a v zimě, trávíme nejvíce času. Jelikož Vánoce se již blíží, vyndejte z krabic vánoční světýlka a dlouhé tmavé večery si zpříjemněte tím, že je rozmístíte po obýváku. Dále přidejte také svíčky, které celé místnosti dodají na hřejivé atmosféře a obývací pokoj zútulní. 

foto: Alena Ozerova / Shutterstock.com
foto: Alena Ozerova / Shutterstock.com

Nejlépe takové, které jsou vyrobené z přírodních vosků a mají příjemné aroma. A aby byl podzim a zima strávené v pohodlí domova příjemné i pro vaše tělo, ujistěte se, že máte pohodlnou sedací soupravu. Sedací souprava či gauč jsou totiž základem každého obývacího pokoje. Kde jinde by se celá rodina sešla, aby si mohla zahrát hry nebo si jen popovídat a podělit se o své zážitky?

Malé radosti

Kromě pohodlného nábytku a světýlek rozmístěných všude, kam vám to proporce vašeho bytu dovolí, nezapomínejte ani na detaily. I ty jsou totiž tím, na čem celý interiér stojí. Pořiďte si drobné dekorace, které rozmístěte všude tam, kde je budete mít na očích a budou vám dělat radost. Nebo si nějaké také vyrobte. Velice pěkně vypadají přírodní věnce, ozdoby z papíru a také ozdobené větve ve vázách.

Potěšte své chuťové pohárky

Abyste praktikovali hygge i jinde než jen ve vzhledu svého bytu, věnujte se během dlouhých večerů koníčkům, které máte rádi. Plánujte si rodinná setkání, herní večery s kamarády a klaďte důraz na kvalitní čas strávený s lidmi, které máte rádi. Zároveň si užívejte i potěšení v podobě čokolády, sušenek a dalších sladkostí, které nejsou doporučovány dietology, ale dokážou člověku udělat radost a potěšit jeho chuťové pohárky. Pokud rádi pečete, vrhněte se do pečení a nechte si celou domácnost provonět například vůní perníčků. Jednoduše si užívejte života, i když venkovní teplota klesne pod bod mrazu.

Dokupte si vše, co vám chybí

Máte pocit, že vám něco chybí? Pokud si říkáte, že potřebujete nutně hřejivou deku na gauč, teplý koberec pod nohy a větší hrnky, podívejte se na slevové letáky a vyrazte nakupovat. Podzim a zima se totiž opravdu nejlépe přečkávají v teple – a huňatou deku a koberec oceníte při návratu z venku.

Užívejte si života, radujte se z maličkostí, rozmazlujte se a vpusťte si do svého domova svíčky, přírodní materiály a lidi, se kterými vám je příjemně. Zkrátka: buďte hygge.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *