Osmóza – klíč k produkci elektřiny zdarma

Jak pokrýt desetinu světové spotřeby elektrické energie a přitom nevyprodukovat žádné skleníkové plyny? Nápad Menachema Elimelecha a Ngaie Yin Yipa, profesorů chemického inženýrství z Yaleské univerzity, možná přináší odpověď. Zatím se jedná jen o „pustou“ teorii, ale vzhledem k tomu, že se o jejich návrh už zajímá prestižní žurnál Environmental Science & Technology, možná ho už brzo uvidíme i v praxi.

Fikce, nebo reálná šance na čistou energi pro půl miliardy lidí? Zdroj: wikimedia.org
Fikce, nebo reálná šance na čistou energi pro půl miliardy lidí? Zdroj: wikimedia.org

Elektřina pro půl miliardy lidí je prý na dosah ruky. Stačí se jen podívat do atlasu, na místa kde ústí řeky do moří. Pak stačí přidat trochu fyziky a biochemie a zdroj potenciálně čisté energie je na světě.

Klíčem k němu je proces reverzní osmózy, systému, který pracuje na principu rozdílného gradientu salinity. Turbína, která by fungovala podobně jako polopropustná membrána v buňce, by využívala k roztočení hnací sílu tlaku „přepouštění“ a rozpouštění říční vody v mořské.

Není zapotřebí žádné palivo, výroba energie tímto způsobem neprodukuje žádné emise, a provoz, kromě pořízení speciální turbíny, bude zadarmo, alespoň dokud světové řeky potečou. K vyrobení srovnatelného množství energie uhelnými elektrárnami by se do ovzduší dostalo kolem jedné miliardy tun znečišťujících látek ročně.

Turbína, která by něco takového dokázala, přitom není výmyslem snílků. Funkční prototyp turbíny pracující na principu osmózy byl představen už v roce 2009 v Norsku.

clickgreen.org.uk

Jeden myslel na “Osmóza – klíč k produkci elektřiny zdarma

  • 28. 4. 2012 (10.11)
    Trvalý odkaz

    Takovy prispevek uz tu byl. Problem ovsem neni ve vyrobeni turbiny ale v polopropustne membrane.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *