I plynové kotle mohou být ekologické

Plyn patří stále k nejvyužívanějším typům vytápění. Díky rozsáhlé plynofikaci je snadno dostupný pro většinu domácností a zajištění tepla tímto způsobem je velmi jednoduché. Jak je to ale se spotřebou energie? Lze plynové kotle považovat za úsporné?

Nástěnný plynový kotel

Stacionární vs. nástěnné kotle
V první řadě je třeba si uvědomit, že není kotel jako kotel. Zatímco dříve byly rozšířené především tzv. stacionární plynové kotle umístěné na zemi v kotelně či technické místnosti, dnes je tato varianta spíše na ústupu. Hlavní důvod představuje právě zbytečně vysoká spotřeba plynu, která se negativně odráží jak na nákladech za topení, tak v ekologickém dopadu.

Úspornější a proto stále oblíbenější alternativou jsou závěsné kotle, které navíc neslouží jen k vytápění, ale jsou určeny i pro ohřev užitkové vody. Jejich účinnost je sice stejně jako v případě stacionárních kotlů na cca 92 %, ale spotřeba plynu je výrazně nižší.

Výhody závěsných kotlů
Jak už bylo uvedeno výše, hlavní výhoda nástěnných kotlů spočívá v tom, že nespotřebují tolik plynu. Příčina tkví v konstrukci kotle jako celku. Jde o to, že ohřev otopné soustavy probíhá pouze na malé ploše výměníku a plamen lze přesně regulovat, čímž se dosáhne zajímavé úspory.

Další plus závěsné varianty spočívá v její multifunkčnosti. Je to ideální zdroj teplé vody, která na rozdíl například od elektrických bojlerů nikdy nedojde. Navíc jsou tyto kotle velmi malé a bývá kladen důraz i na jejich design, takže je můžete bez problémů umístit třeba v koupelně či kuchyni.

Sestava WBS 22- kotel plynový kondenzační nástěnný se zásobníkem

Nejúspornější jsou kondenzační kotle
Chcete-li ale opravdu to nejlepší, co trh s plynovým topením v současnosti nabízí, pak si pořiďte tzv. kondenzační kotel. Ten nevyužívá pouze hoření plynu, ale topí také pomocí par, které při spalování vznikají, což významně zvyšuje jeho účinnost. Pokud k tomu máte doma i podlahové vytápění, celková efektivita ještě vzroste, a to až na 30% úsporu nákladů.

Poměrně časté je rovněž kombinování plynového kotle s jinými zdroji tepla. Možností je celá řada, hodně záleží na konkrétních podmínkách. Pokud máte tu možnost, můžete vyzkoušet třeba krbová kamna, jejichž živý oheň může být příjemným zpestřením. Ekologicky zajímavým doplňkem mohou být také sestavy se solárním ohřevem teplé vody.

placená inzerce

2 komentáře: „I plynové kotle mohou být ekologické

  • 19. 10. 2012 (8.16)
    Trvalý odkaz

    …ano, ale je to vse „jen“ pouhe spalovani…prinutme ten plyn jeste pracovat…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *