Německo: solární elektrárny předhánějí větrné turbíny

Světovým lídrem v oblasti solární energetiky je dnes Německo. Dokazuje to právě probíhající léto, kdy ve slunečných dnech padají výrobní rekordy (nedávno 22,24 GW, aktuálně 21,7 GW). Celková výrobní kapacita solárních elektráren v Německu brzy předežene celkovou výrobní kapacitu tamních větrných elektráren.

Měsíční graf produkce elektřiny rozdělený podle zdroje na obnovitelné (slunce, vítr) a fosilní, graf: Bruno Burger, Fraunhofer ISE
Měsíční graf produkce elektřiny rozdělený podle zdroje na obnovitelné (slunce, vítr) a fosilní, graf: Bruno Burger, Fraunhofer ISE

Magazín Cleantechnica od Federální rozvodné agentury zjistil, že jen za prvních sedm měsíců roku 2012 přibylo dalších 7100 MW v solárních elektrárnách. Pro zajímavost, Německo v roce 2011 vybudovalo 7,5 GW nových solárních elektráren.

Zda se tedy, že letos přibude téměř dvojnásobek! Už tak má ale fotovoltaika v Německu výkon 32 000 MW, zatímco větrné elektrárny mají výkon asi 31 000 MW. Samozřejmě i nadále vznikají nové větrné elektrárny, jak na zemi, tak především podél německého pobřeží, a také solární elektrárny.

V roce 2020 tak Německo nejspíš velmi snadno dosáhne 35% podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie. Ostatně, už dnes ve slunečných (víkendových) dnech dokážou jen solární elektrárny dodávat ař 40 % spotřeby. Například během tohoto pondělí fotovoltaika vyrobila celkem 184 GWh elektřiny.

Pokud se v Německu zároveň podaří výrazněji prosadit , nebude problém ani v ukládání vyrobené přebytečné energie z obnovitelných zdrojů. Oficiální plán zní: milion elektromobilů do roku 2020. Například elektrickému vozítku se v velmi daří, prodalo se ho za měsíc 1000 kusů.

reneweconomy.com.au
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.