Na Islandu vyrábí elektřinu žhavá láva

První geotermální systém na světě, který je obohacován přímým kontaktem se žhavým magmatem, se zatím ukazuje být jednoznačným úspěchem. Nedaleko islandské sopky Krafla, u hloubkového vrtu studny IDDP-1, si nyní užívají vysokotlaké páry s teplotou 450 °C.

„Průtokové testy studně IDDP-1 v Krafle“. Zdroj: CleanTechnica.com/ Kristján Einarsson
„Průtokové testy studně IDDP-1 v Krafle“. Zdroj: CleanTechnica.com/ Kristján Einarsson

S projekty hloubkových vrtů se na Islandu začalo mezi lety 2008 – 2009. Dosud byly podobné pokusy s vrty do magmatu realizovány pouze na tektonicky stejně neklidné Havaji. Záměr provrtat se až na žhavé magma pod povrchem, které se mělo nacházet v hloubce tří až pěti kilometrů, se tu ale naplnil mnohem dříve.

Narazili na něj už v hloubce 2100 metrů. Samotné otevření vrtné studny bylo však jen prvním krokem, mnohem důležitější bylo získat magma pod kontrolu a zabránit jeho úniku. I to se však odborníkům z Icelandic Deep Drilling Project podařilo. Navazující nezbytnou otázkou pochopitelně bylo, jak nejlépe magma o teplotě 900-1000 °C využít.

„Vrty vedené do magmatu jsou velmi vzácné, náročné z technického i technologického hlediska,“ připouští Wilfred Elders, emeritní profesor geologie z univerzity v kalifornském Riverside, který se na projektu také IDDP podílel.

„A pochopitelně také velmi nákladné. Proto bylo nezbytné hledat cestu využití vrtu způsobem, který by zúročil vynaložené náklady efektivní cestou. Propojení „výzkumného“ vrtu s existující infrastrukturu geotermální elektrárny Krafla, byla nasnadě. A rekordně vysokotlaká pára o teplotě 450° C se stala novým hitem, demonstrujícím, že geotermální systémy s vysokou entalpií mohou efektivně pracovat. Úspěch IDDP-1 je ve svém pojetí revoluční. Je to první systém na světě, využívající přímo magmatu.“

V současnosti je sice IDDP-1 uzavřen, kvůli úpravám, ale „brána pokroku byla otevřena“, jak podotýká i Elders. „Je to velmi inspirující, a nejen z vědeckého hlediska.“ Na Islandu se v současné době připravuje otevření druhé podobné studny, IDDP-2.

Má se nacházet na jihozápadě ostrova, nedaleko Reykjanes. Hotova by měla být na přelomu let 2014-2015, a její účel má být čistě „energetický“, zajišťující dodávky vysokotlaké páry pro zdejší geotermální elektrárnu.

Cleanechnica.com

2 komentáře: „Na Islandu vyrábí elektřinu žhavá láva

  • 12. 3. 2014 (21.19)
    Trvalý odkaz

    Tak mame sa co ucit aj tu na Slovensku, ale taketo clanky ma vzdy potesia. Verim, ze ludia na tejto zemi vsetko raz pochopia a budu sa ju snazit zachranit

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *