Vyschlá Kalifornie vrtá studny

Majitelé a provozovatelé vrtných souprav mají letos v Kalifornii na růžích ustláno. Jejich nadšení ale sotva mohou sdílet místní zemědělci, kteří jsou příčinou jejich nenadálého zbohatnutí. V celém státě je totiž kritický nedostatek vody, a tak farmáři platí horentní sumy, aby vrtáním studní zajistili dostatečné zavlažení pro svá pole.

I jednoduchá vrtná souprava ze Západní Virginie je nyní ceněna nad zlato. Zdroj: WikimediaCommons, autor Pollinator, licence GFDL
I jednoduchá vrtná souprava ze Západní Virginie je nyní ceněna nad zlato. Zdroj: WikimediaCommons, autor Pollinator, licence GFDL

Sucho, které devastovalo zemědělství v Kalifornii po celý loňský rok, zdaleka nepominulo. Navíc sněhová pokrývka byla letos tak slabá, že naděje na nějakou výraznější změnu k lepšímu se nejspíš nenaplní.

Farmáři proto nemají na výběr. Buď letos zajistí dostatek vody pro pole, nebo budou čelit definitivnímu bankrotu. Ve Spojených státech má ale všechno svou cenu, a tak se i náklady na provoz vrtných souprav, k nelibosti zemědělců, výrazně zvýšily.

Stát se snaží zemědělcům pomoci. Ostatně, je na jejich produkci do značné míry ekonomicky závislý. Jednorázová půjčka ve výši milionu dolarů teď ale sotva pokryje náklady na zbudování vrtu, a splátkový režim – nastavený na 150 000 dolarů ročně – se může ukázat stejně tak likvidační jako sucho.

Jak ale říká farmář Bob Smittcamp z kalifornského Chowchilla „Je to vlastně jediná šance. Na to abych zajistil závlahu na hektar z cisteren, teď musím vyplácet 4000 dolarů ročně.“

Do konce března evidovala kalifornská vláda trojnásobné zvýšení počtu žádostí (oproti roku 2013) o povolení zahájení vrtných prácí. Zemědělci si vypomáhají i navzájem, a těch pár šťastnějších, kteří disponují hlubokými studnami nebo vrty, umožňuje čerpání i sousedům.

Vrásky na čele nepřidávají zemědělcům jen zprávy klimatologů a meteorologů, slibující pokračování sucha, ale i varování geologů, kteří upozorňují, že přílišné čerpání může způsobit pokles hladiny podzemní vody.

3 komentáře: „Vyschlá Kalifornie vrtá studny

 • 28. 4. 2014 (17.59)
  Trvalý odkaz

  Tak to s Vami suhlasim. Ved pomalicky si my ludia uvedomime co sa s nami deje a s nasim okolim a mozno dostaneme aj osvietenie do nasich hlav a pochopime o com je zivot na tejto planete.

  Reagovat
 • 25. 4. 2014 (18.59)
  Trvalý odkaz

  Ono by se to chtělo s tou vodou naučit hospodařit, Kalifornie je velký stát a jako takový je tu rozdíl mezi severem a jihem a horami, každopádně závlahy tam jsou schopné vysušit celou řeku Colorado. Las Vegas v Nevadě pro změnu odebírá nadměrné množství vody z Hooverovy přehrady, tato situace je neudržitelná!! Zemědělství by se mělo přesunout do výhodnějších oblastí, Las Vegas by se mělo trochu smrsknout.
  Je taky nutné postavit přehrady, nikoliv je rušit, které zadrží vody z vysokých stavů na později a navíc vygenerují elektrickou energii. Obyvatelstvo a zemědělství v USA místně překračují možnosti daných lokalit a daří se je udržet jen za cenu vysokých vstupů energií a vytváření ekologického dluhu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *