Zemědělství brzy pocítí nedostatek vody
Modré vlnky, zelené sny a šedivé stíny. Takto poeticky pojmenovaná přednáška, která zazněla na Symposiu americké agronomické společnosti letos ve floridské Tampě, však řešila téma přímo zásadní. Voda je zapotřebí všude a pokud se nechceme brzy ocitnout na suchu, musíme přehodnotit dosavadní systém nakládáním s ní. Jen hospodárnější přístup stačit nebude.
Rattan Lal, hlavní mluvčí přednášky, hovořil ve velmi chmurném tónu. „Více vody tu už nebude, spíše naopak. A my nedokážeme vodu ničím ekvivalentním nahradit. Budeme si proto muset zvolit, jakou vodu a na co konkrétně ji budeme využívat.“
V dohledných letech, kdy Zemi čeká zvýšení lidské popualce na devět miliard obyvatel, bude zapotřebí „nastartovat“ výkon zemědělství o 70 %. A právě zemědělství bude prvním odvětvím, které nedostatek vody pocítí.
„Zajistit dostatek nedostatkové vody, to bude hlavní úkol světového zemědělství,“ řekl Lal. „A k otázce bezpečnému zajištění životodárné tekutiny by mohl pomoci systém dělení vody podle jejího potenciálu, účelu a bývalého využití.“
Vodní zdroje jsou žádány všude – pro žíznivějící obyvatele měst, průmyslovou výrobu, rekreaci. Pro snadnější a názornější představu se rozhodl rozdělit dostupnou vodu na modrou, zelenou a šedou.
Modrá voda může být z mnoha hledisek považována za „nejkvalitnější“. Narazíme na ni v řekách, jezerech a nádržích. Její primární účel je závlaha a hašení žízně. Zásoby této vody jsou značně omezené, a proto s ní musí být maximálně šetrně nakládáno.
Zelená voda je dostupná pro půdní rostliny a mikroorganismy. Může být absorbována kořeny nebo právě cyklovat atmosférou. Využití této vody bylo dosud povětšinou opomíjeno. Tento zdroj by měl být optimizován a zpřístupněn pro další využití.
Voda šedá již byla využita, ať už v průmyslové praxi nebo v zemědělství. Obvykle bývá znečištěna a potřebuje znovu oživit předchozí kvality.
Myšlenka Rattana Lala je velmi jednoduchá: „Proč využívat v zemědělství „modrou“ vodu, která je pitná (a nemůže být ničím zastoupena) v zemědělství (kde může být nahrazena vodou zelenou) nebo v průmyslu (šedivou)? Bez vody tu nepřežijeme.“
We don’t have Thikisgnvang (or Halloween, so ya know if you wanna skip those holidays any year, you know where to find me) but every single day I am thankful that your CC led me to you and your beautiful blue eyed boy. Love you, Maya xo
Mohu a chci dokázat že globální problém pitna voda
má reálné řešení ,ale OSN a EU jsou hluché a nemají zájem.Otázka:kdo dá zelenou zdravému selskému rozumu?Budete překvapeni jak je to
jednoduché.Je to jedno z možných řešení a ve
světě se tyto prostředky zbytečně sešrotují
cirka 700 kusů ročně.V zájmu 2 miliard lidí
které nemají přístup k pitné voděc a lidí kteří
se narodí nenechte mě to vzít do hrobu.důchodce
z Čech tel:+420 723731197 děkuji předem.