Zemědělství brzy pocítí nedostatek vody

Modré vlnky, zelené sny a šedivé stíny. Takto poeticky pojmenovaná přednáška, která zazněla na Symposiu americké agronomické společnosti letos ve floridské Tampě, však řešila téma přímo zásadní. Voda je zapotřebí všude a pokud se nechceme brzy ocitnout na suchu, musíme přehodnotit dosavadní systém nakládáním s ní. Jen hospodárnější přístup stačit nebude.

Bez vody to nepůjde. Naučíme se s ní hospodařit? foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení
Bez vody to nepůjde. Naučíme se s ní hospodařit? foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení

Rattan Lal, hlavní mluvčí přednášky, hovořil ve velmi chmurném tónu. „Více vody tu už nebude, spíše naopak. A my nedokážeme vodu ničím ekvivalentním nahradit. Budeme si proto muset zvolit, jakou vodu a na co konkrétně ji budeme využívat.“

V dohledných letech, kdy Zemi čeká zvýšení lidské popualce na devět miliard obyvatel, bude zapotřebí „nastartovat“ výkon zemědělství o 70 %. A právě zemědělství bude prvním odvětvím, které nedostatek vody pocítí.

„Zajistit dostatek nedostatkové vody, to bude hlavní úkol světového zemědělství,“ řekl Lal. „A k otázce bezpečnému zajištění životodárné tekutiny by mohl pomoci systém dělení vody podle jejího potenciálu, účelu a bývalého využití.“

Vodní zdroje jsou žádány všude – pro žíznivějící obyvatele měst, průmyslovou výrobu, rekreaci. Pro snadnější a názornější představu se rozhodl rozdělit dostupnou vodu na modrou, zelenou a šedou.

Modrá voda může být z mnoha hledisek považována za „nejkvalitnější“. Narazíme na ni v řekách, jezerech a nádržích. Její primární účel je závlaha a hašení žízně. Zásoby této vody jsou značně omezené, a proto s ní musí být maximálně šetrně nakládáno.

Zelená voda je dostupná pro půdní rostliny a mikroorganismy. Může být absorbována kořeny nebo právě cyklovat atmosférou. Využití této vody bylo dosud povětšinou opomíjeno. Tento zdroj by měl být optimizován a zpřístupněn pro další využití.

Voda šedá již byla využita, ať už v průmyslové praxi nebo v zemědělství. Obvykle bývá znečištěna a potřebuje znovu oživit předchozí kvality.

Myšlenka Rattana Lala je velmi jednoduchá: „Proč využívat v zemědělství „modrou“ vodu, která je pitná (a nemůže být ničím zastoupena) v zemědělství (kde může být nahrazena vodou zelenou) nebo v průmyslu (šedivou)? Bez vody tu nepřežijeme.“

Sdílet: