Nejnovější trendy v měření a účtování spotřeby vody a tepla

Nové technologie sledování spotřeby vody a tepla nejen zlevňují a zpřesňují odečty, ale také brání různým podvodům a pokusům o nezákonné ovlivnění měření. Například investice do bezdrátových měřičů tepla a vody se podle zkušeností společnosti ENBRA majitelům bytových domů díky nižším nákladům na odečty velmi brzy vrátí. Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti měření spotřeby vody a tepla?

Suchoběžný vodoměr značky ENBRA. foto: ENBRA
Suchoběžný vodoměr značky ENBRA. foto: ENBRA

Dálkové odečty spotřeby

Stále častěji se v bytových domech uplatňují takové měřiče tepla, vodoměry a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, které umožňují dálkový odečet naměřených hodnot. Díky tomu je možné jednoduše sledovat spotřebu domácností, aniž by bylo nutné narušovat soukromí jednotlivých uživatelů.

„Měřiče a indikátory s možností dálkového odečtu naměřených dat mohou majitelům výrazně ušetřit čas a náklady na rozúčtování spotřeby. Investice do měřicího systému s dálkovým odečtem se majitelům vzhledem k nižším časovým nárokům na provedení odečtu brzy vrátí. V budoucnosti se navíc předpokládá, že odečty budou prováděny vícekrát ročně, což návratnost investice podstatně urychlí,” sdělil Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby vody a tepla.

Odečet hodnot může probíhat velmi rychle během pochůzky technika, případně z projíždějícího automobilu.

Standardizovaná rádiová komunikace přístrojů

Většina nově vyráběných měřidel a indikátorů komunikuje pomocí standardu Wireless M-Bus. To do budoucna umožní, aby zákazník nebyl vázán na portfolio produktů jediného dodavatele, ale mohl kombinovat v jednom systému zařízení od různých výrobců bez ztráty možnosti jejich rádiové komunikace.

Společnost ENBRA již dnes dodává radioodečtovou sadu EWM, pomocí které lze odečítat několik typů různých vodoměrů, indikátorů a měřičů tepla. Tuto sadu lze použít jak pro pochůzkový odečet, tak i pro odečet z automobilu.

Sledování spotřeby bytové jednotky na webu

Měřicí zařízení s možností dálkového odečtu naměřených hodnot umožňují snadnou integraci do systému takzvaného Smart Meeteringu. Ten umožňuje sledování spotřeby jednotlivých bytů na webu. Domácnosti se tak mohou rychle informovat o aktuální spotřebě energií a nákladech, a případně tak svoji spotřebu optimalizovat směrem k větším úsporám.

Chytré měřicí přístroje totiž mohou zaznamenávat nejen celkovou, ale i denní spotřebu tepla a vody, a naměřená data bezdrátově pomocí radiového signálu či pomocí počítačové sítě předávat centrálnímu serveru.

Magneticky neovlivnitelné vodoměry

Hlavně při měření spotřeby teplé vody se dodavatelé, majitelé domů a společenstva vlastníků často potýkají se snahou spotřebitelů o nelegální ovlivnění vodoměrů. Stále častěji se proto instalují kvalitní antimagnetické vodoměry, jejichž mechanickou část nelze zastavit ani silným neodymovým magnetem.

Moderní mechanické vodoměry také přesněji měří malé průtoky a lépe se vyrovnávají s tlakovými rázy při používání pákových baterií. Instalací kvalitních vodoměrů může majitel domu znatelně zpřesnit odečty a rozúčtování spotřeby vody v jednotlivých bytech.

Ultrazvukové měření spotřeby tepla

Přestože se klasické mechanické měřiče spotřeby vody a tepla neustále zdokonalují, do domů si stále častěji hledají cestu také ultrazvuková měřicí zařízení, jejichž doménou byl dosud hlavně průmysl.

Ultrazvukové měřiče tepla, vodoměry a průtokoměry nemají žádné pohyblivé části, jsou proto méně náchylné k poruchám, přesně měří i při nízkém průtoku vody a nabízejí velký měřicí rozsah. Ultrazvukové měřiče se používají hlavně při sledování spotřeby tepla.

Jde většinou o technicky pokročilá zařízení s možností průběžného sledování a záznamu spotřeby (logování) a dálkového odečtu naměřených hodnot.

tisková zpráva

3 komentáře: „Nejnovější trendy v měření a účtování spotřeby vody a tepla

 • 4. 11. 2013 (23.01)
  Trvalý odkaz

  Smart metering je z jednej strany prakticka vec pre ich prevadzkovatelov, ale zdruhej strany „sa zabuda“ na sukromie spotrebitelov.

  Osobne by mi vadilo keby bolo zistitelne, ktory tyzden v roku byvam na dovolenke, alebo ktore dni sa *doma* kupem vo vani, rano vstavam, idem obedovat… niektore z tychto udajov mozu viest k znizeniu bezpecnosti (planovana kradez, spehovanie).

  Podla dokumentacie (http://www.ti.com/tool/wmbus) je komunikacia so zariadeniami cez Wireless M-Bus *nechranena* a stav meracov si moze precitat hocikto s USB TV tunerom (inymi slovami: SDR) za 5 EUR a softverom zadarmo.

  Reagovat
 • 4. 11. 2013 (14.20)
  Trvalý odkaz

  Toto je všetko super a paráda ale kto a kedy pretrhne súvislosť, že čím viac šetrím tým rýchlejšie idú hore ceny?

  Reagovat
 • 4. 11. 2013 (14.14)
  Trvalý odkaz

  Zapomínáte,že všechny ty vymoženosti si několikrát zaplatí spotřebitel. Stačilo by, kdyby např. vodovodním společnostem stačil roční menší nárůst zisků než desítku procent,které nenávratně mizí v p…cizině.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *