AIR HOUSE – jediný český zástupce v soutěži Solar Decathlon
Ve středu 5. června 2013 se v Národní technické knihovně konala vernisáž, na které se představil AIR HOUSE. Jde o soutěžní stavbu v rámci projektu Solar Decathlon, na které již téměř dva roky pracuje tým ČVUT, jenž vedou studenti Fakulty architektury ve spolupráci s Fakultou stavební, Fakultou strojní, Fakultou elektrotechnickou a Fakultou dopravní.
Koncept Air House kombinuje minimální vnitřní obytný prostor s velkorysým venkovním prostorem. Úsporné dispoziční řešení je podle autorů projektu založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady.
Cílem je podle studentů umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
VIDEO: WaterShed – vítězné ekologické bydlení v soutěži Solar Decathlon 2011
Finové se připravují na evropský Solární desetiboj
Španělsko na Solárním desetiboji ukázalo dřevěný solární dům
Terasa s jedlou přírodní zahradou slouží jako prostředník mezi domem a okolní přírodou. Přímá vazba venkovního a vnitřního prostoru, jeho tvarová jednoduchost a bezbariérový přístup umožňují provozovat společenské aktivity a začlenit obyvatel domu do lokálního sociálního života.
Air House byl v Národní technické knihovně představen prostřednictvím jednotlivých architektonických prvků, materiálů a technologií. Většinu z nich po skončení stavby zakryje fasáda nebo podhled, přesto by bez nich AIR House nefungoval.
Každá stavba se skládá, stejně jako lidské tělo, ze vzájemně propojených systémů, které dohromady vytvářejí originální celek. Výstavní exponáty byly rozděleny do čtyř celků analogických se systémy lidského těla. Byly k vidění prvky kosterního systému (nosná konstrukce), kůže (fasáda), tkáně (interiér) a cévní a nervový systém (vzduchotechnika a instalace tzb).
Návštěvník si mohl představit dům jako komplexní dílo a seznámit se s detaily jednotlivých částí i vybavením. Za spotřebiče Whirlpool bude vystavena indukční varná deska, která je nejen rychlá a úsporná, ale také bezpečnější a jednodušší na údržbu než klasické plynové desky.
Cílem soutěže Solar Decathlon je podpora rozvoje udržitelné a inovativní architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, hotové domy se představily veřejnosti během dvoutýdenní přehlídky v říjnu 2013 v Kalifornii. Tým ČVUT se probojoval do finále jako jeden ze dvou evropských týmů.
Je dobře, že se podobné věci dělají. Ono se to do veřejného prodeje dostane jenom málokdy. Ale posunují se tím technologie a ty se následně využívají i v dalších a více mainstreamových projektech. Třeba firma na montáž vzduchotechniky Praha s tímto pracuje poměrně dost. Bere si moderní technologie a implikuje je do vlastních projektů.