Zdravé světlo vám zpříjemní bydlení

Když je venku zataženo, ale i zimní období s menším počtem slunečných dnů, má vliv na naši náladu. Mnozí lidé pociťují také únavu a někdy i ospalost. Moderní výzkumy potvrzují, že nedostatek slunečního svitu ovlivňuje nejen naši náladu, ale má přímý vliv i na duševní a fyzické zdraví. Někteří lidé trpí v důsledku nedostatku slunečního světla například depresemi.

Zdravé světlo se začíná stávat zajímavým tématem, foto: archiv autora
Zdravé světlo se začíná stávat zajímavým tématem, foto: archiv autora

Už koncem 19. století bylo zjištěno, že díky slunečním paprskům může lidské tělo získat vitamín D, který si jinak vyrobit nedokáže. Z potravy je ho možné získat z rybího tuku, který ovšem málokdo konzumuje v dostatečném množství a pravidelně.

Vitamín D je důležitý pro správné vstřebávání vápníku do kostí a při jeho nedostatku dochází u dětí k poruchám růstu, u dospělých ke vzniku osteoporózy. Americký vědec Zane Kime přišel na to, že opakovaný pobyt na slunci vede ke snížení tepové frekvence, krevního tlaku a obsahu cukru, cholesterolu a kyseliny mléčné v krvi a také ke snížení produkce stresových hormonů ACTH a kortizonu.

Dostatek přirozeného světla = zdravější bydlení

Zároveň se přitom podle něj zvyšuje odolnost organismu, vytrvalost a schopnost krve vázat kyslík. Výzkumy dokonce potvrdili také to, že má pobyt na slunci vliv i na štíhlou linii. Lidé, kteří hodně času tráví venku, mají nižší hmotnost a lépe vyvinutou svalovou hmotu, i když se aktivnímu pohybu nevěnují.

Málokdo má ale možnost pobývat každý den několik hodin venku. Většina lidí tráví dny doma nebo v práci. Jsou téměř celý den v budovách a ty mnohdy nemají ani okna (fabriky, nákupní centra apod.). Téměř nikoho z nich nenapadne, že nedostatek slunečního světla může souviset s jejich zdravotními obtížemi.

Světlo samo o sobě, které se nám zdá většinou bezbarvé nebo spíše bílé, je ve skutečnosti složeno ve viditelné části spektra z červené, žluté, zelené, modré a fialové barvy.

Žárovky jako domácí osvětlení

Běžné žárovky produkují světlo s převahou žluté a červené barvy. Červené světlo působí na lidský organismus dráždivě a přispívá tak ke vzniku stresu.

Obyčejné zářivky pracující na nízkém kmitočtu 50 Hz. Jejich světlo zapíná a vypíná stokrát za vteřinu. To většinou nevnímáme, ale náš mozek to registruje. Takové světlo způsobuje rozrušení a vypětí.

Umělé osvětlení, které nemá vyvážené barevné spektrum, silně namáhá oči. Zorničky se mnohem více rozšiřují, než na denním světle. Dokonce při dlouhodobém pobytu v umělém osvětlení může dojít k trvalému rozšíření zorniček.

Zdravé světlo

Vhodným řešením je vybavit svoje pracoviště a domov tzv. zdravým světlem. Takto nazýváme plnospektrální osvětlení. To se svým barevným složením přibližuje přirozenému slunečnímu zážení. Je možné zakoupit „zdravé světlo“ už i v ČR. K dostání jsou speciální lampy, svítidla a žárovky s tímto světlem.

Výzkumy ukázaly, že po výměně běžného osvětlení za plnospektrální dochází ke zmírnění únavy zraku, napětí a pálení očí, hlavně při dlouhodobé práci s počítačem. Zlepšuje se ostrost vidění i pracovní výkonnost. Dochází ke zmírnění pocitu únavy a přispívá k lepšímu soustředění při práci.

U dětí pomáhá zklidnit, zmírnit hyperaktivitu a agresivitu. Zlepšuje koncentraci a podporuje zrakové funkce související např. se schopností číst. Je velmi vhodné zejména pro děti s poruchami učení a pozornosti, umožňuje nezkreslené vnímání barev, napomáhá zmírnění symptomů sezónní afektivní poruchy SAD – zimní deprese z nedostatku slunečního světla.

Při použití v domácnosti usnadňuje ranní vstávání. Podporuje regeneraci a pomáhá navodit pocit pohody. Prospívá také zvířatům a rostlinám.

5 komentářů: „Zdravé světlo vám zpříjemní bydlení

  • 22. 4. 2024 (21.19)
    Trvalý odkaz

    Zdravé světlo je podle mě klíčem k příjemnému bydlení, ale taky existují i další způsoby, jak podpořit svoje zdraví a pohodu. Pro mě se stal jedním z nich Krupa Kratom, který je přírodním doplňkem stravy. S ním se cítím stále plná energie a zvládám mnohem více práce než dříve.

    Reagovat
  • 15. 11. 2023 (18.50)
    Trvalý odkaz

    Souhlasím, že správné osvětlení má velký vliv na naši duševní pohodu. Kromě světla mi hodně pomáhají bylinky a poslední dobou to je kratom. Stal se pro mě skvělým způsobem, jak si dodat energii a zvládat hektické pracovní dny. Je to přírodní doplněk stravy a na tom mi nejvíce záleží.

    Reagovat
  • 10. 6. 2013 (17.02)
    Trvalý odkaz

    Souhlas s Tomasem. Pri cteni jsem si pripadal jak kdyz sedim na vyletu „zdarma“ a dostavam masirku o tom jak tenhle vysavac a jediny na svete umi vysat koberec…

    Reagovat
  • 10. 6. 2013 (12.31)
    Trvalý odkaz

    Je nezpochybnitelné, že slunce nelze nahradit a již naše babičky říkávaly něco v tom smyslu, že kam nechodí slunce chodí lékař, nebo to bylo obráceně, podstata je stejná. Možná že až někdo skutečně vynalezne slunce, způsobí nezaměstnanost lékařů.:))

    Ad tomas:
    Třeba v akvaristice se různá spektra osvětlení používají k podpoře růstu tu kořenového systému flóry, tu k růstu listů. Ostatně funguje to i u pěstitelů marihuany.:)) V článku jsem zmínku o filtrech nezaznamenal. Ve fotografii filtry používám z důvodu, jak již název napovídá, k odfiltrování části světelného spektra. Celkové množství světla za filtrem by, dle mého názoru, mělo být menší než před ním. Tady o tom nepadla zmínka. Tak bych jen k článku dodal, že světlo má i neviditelnou část.

    Reagovat
  • 7. 6. 2013 (21.36)
    Trvalý odkaz

    Jsem rád, že jsem se z článku hodně dozvěděl o tom, jak je zajištěno u svítidel, že září v celém viditelném spektru. Jestli se jedná o led osvětlení nebo je to řešeno nějakými filtry. Trochu mi to připomíná různé pochybné prezentace s nabídkou předraženého zboží, které vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku všechny problémy.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *