Inteligentní sítě solárních panelů
Rozsáhle solární farmy mají jednu velkou nevýhodu – čím více článku je napojeno na centrální měnič elektrický proudu (mění stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý proud ,který jde do sítě), tím méně je účinný celý systém solárních panelů. Centrální měnič kontroluje impedanci všech připojených solárních panelů, ale každý článek je trošku jiný a na každý padá trochu jiné množství světla. A to přináší zmiňované problémy s účinnosti celého zařízení.
Centrální měnič se v soustavě více solárních panelů (např. velké solární elektrárny) musí přizpůsobit nejméně účinnému panelu. Přebytek elektrického proudu, který se tvoří ve výkonnějších panelech, přijde na zmar jako odpadní teplo.
S jedním z možných řešení přišla kalifornská firma Tiego. Technologie je v těchto dnech testována společnosti Sun Light and Power, která buduje vlastní solární elektrárnu skládající se z 2000 panelů. Díky individuálnímu monitorování, řízení a optimalizaci práce každého panelu skrze bezdrátovou síť, systém dovoluje získat o 6 až 8 % více energie.
Rešení firmy Tiego využívá jednoduché a bezporuchové elektronické zařízení – modul upravující impedanci každého solárního panelu a bezdrátovou síť, jenž všechny moduly propojuje s centrální jednotkou.
V Nevadě spuštěna 48MW solární elektrárna Copper Mountain
Takže jak to celé funguje? U každého jednotlivého solárního panelu je modul, který každé 3 sekundy informuje centrální zařízení o stavu jednotlivého panelu. Zařízení vyhodnotí údaje, vypočítá jaká bude optimální impedance každého individuálního panelu a poté pošle zpět do modulu odpovídající parametry. Modul díky zaslaným parametrům nastaví optimální impedanci a tak může každý panel fungovat na maximální výkon.
Celé zařízeni zvyšuje náklady na stavbu solární elektrárny o 4,5%. Dle ředitele firmy Sun Light and Power by se dodatečné náklady měly vrátit už během prvního půlroku fungování elektrárny.
berte prosím v úvahu,že rozumný provozovatel solarek dimenzuje svůj park a nemá JEDEN měnič pro všechny panely…jinak každé procento vykonu je fajn a tohle by se možná i u nás mohlo hodit zvlášť stárnoucí panely je potřeba včas odhalit :-)