Inteligentní sítě solárních panelů

Rozsáhle mají jednu velkou nevýhodu – čím více článku je napojeno na centrální (mění stejnosměrný proud ze solárních panelů na střídavý proud ,který jde do sítě), tím méně je účinný celý systém . Centrální měnič kontroluje všech připojených solárních panelů, ale každý článek je trošku jiný a na každý padá trochu jiné množství . A to přináší zmiňované problémy s celého zařízení.  

Střešní solární elektrárna

Centrální měnič se v soustavě více (např. velké ) musí přizpůsobit nejméně účinnému panelu. Přebytek elektrického proudu, který se tvoří ve výkonnějších panelech, přijde na zmar jako odpadní .

S jedním z možných řešení přišla kalifornská firma Tiego. je v těchto dnech testována společnosti Sun Light and Power, která buduje vlastní solární elektrárnu skládající se z 2000 panelů. Díky individuálnímu monitorování, řízení a optimalizaci práce každého panelu skrze bezdrátovou síť, systém dovoluje získat o 6 až 8 % více .

Rešení firmy Tiego využívá jednoduché a bezporuchové elektronické zařízení – modul upravující impedanci každého solárního panelu a bezdrátovou síť, jenž všechny moduly propojuje s centrální jednotkou.

Takže jak to celé funguje? U každého jednotlivého solárního panelu je modul, který každé 3 sekundy informuje centrální zařízení o stavu jednotlivého panelu. Zařízení vyhodnotí údaje, vypočítá jaká bude optimální impedance každého individuálního panelu a poté pošle zpět do modulu odpovídající parametry. Modul díky zaslaným parametrům nastaví optimální impedanci a tak může každý panel fungovat na maximální výkon.

Celé zařízeni zvyšuje náklady na stavbu solární elektrárny o 4,5%. Dle ředitele firmy Sun Light and Power by se dodatečné náklady měly vrátit už během prvního půlroku fungování .

Jeden myslel na “Inteligentní sítě solárních panelů

  • 20. 12. 2010 (19.38)
    Trvalý odkaz

    berte prosím v úvahu,že rozumný provozovatel solarek dimenzuje svůj park a nemá JEDEN měnič pro všechny panely…jinak každé procento vykonu je fajn a tohle by se možná i u nás mohlo hodit zvlášť stárnoucí panely je potřeba včas odhalit :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *