Roztavená sůl jako nosič energie ze solárních elektráren

Jedním z problému je, že sluneční svit není k dispozici 24h denně. To samozřejmě omezuje používaní solární elektrárny jen na dobu, kdy svítí . Pokud bychom chtěli využívat i v noci, je třeba nějakým způsobem skladovat. Řešením by bylo použít , což ale není nejlevnější a ani zrovna nejpraktičtější řešení.  
Solární elektrárna za západu slunce

Jak to obejít? Například řešením společnosti SolarReserve. Firma získala povolení ke stavbě první kalifornské solární elektrárny, jenž používá roztavené soli ke skladování sluneční energie ve formě . Uloženou lze poté využít kdykoliv přes den či v noci.

Projekt je koncipován jako věž s tisíci pohyblivými obřími zrcadly (), jenž koncentruji světlo do zásobníku umístěného v horní části věže. Na rozdíl od obdobně koncipovaných , soustředěné světlo neohřívá přímo , ale směs roztavených solí, které jsou mnohem efektivnějšími nosiči tepelné energie. Použitá směs solí se skládá z dusičnanu draselného a dusičnanu sodného, který je nehořlavý a není zdraví škodlivý.

Sluneční ohřívá sůl až na 1000 °C. Ta poté přeteče do tepelné nádrže. V případě potřeby je roztavená sůl odčerpávána z nádrže do parního generátoru, kde ohřívá vodu. Ta, přeměněná na páru roztáčí klasickou . Společnost SolarReserve tvrdí, že její systém má schopnost běžet na plný výkon až osm hdin po západu slunce.

Firma SolarReserve bude svůj projekt realizovat v , jejiž politika je velmi vstřícná ke stavbě . Výkon bude 150 MW, což postačuje k zásobováni 68 000 .

Sdílet: