Roztavená sůl jako nosič energie ze solárních elektráren

Jedním z problému je, že sluneční svit není k dispozici 24h denně. To samozřejmě omezuje používaní solární elektrárny jen na dobu, kdy svítí . Pokud bychom chtěli využívat i v noci, je třeba nějakým způsobem skladovat. Řešením by bylo použít , což ale není nejlevnější a ani zrovna nejpraktičtější řešení.  
Solární elektrárna za západu slunce

Jak to obejít? Například řešením společnosti SolarReserve. Firma získala povolení ke stavbě první kalifornské solární elektrárny, jenž používá roztavené soli ke skladování sluneční energie ve formě . Uloženou lze poté využít kdykoliv přes den či v noci.

Projekt je koncipován jako věž s tisíci pohyblivými obřími zrcadly (), jenž koncentruji světlo do zásobníku umístěného v horní části věže. Na rozdíl od obdobně koncipovaných , soustředěné světlo neohřívá přímo , ale směs roztavených solí, které jsou mnohem efektivnějšími nosiči tepelné energie. Použitá směs solí se skládá z dusičnanu draselného a dusičnanu sodného, který je nehořlavý a není zdraví škodlivý.

Sluneční ohřívá sůl až na 1000 °C. Ta poté přeteče do tepelné nádrže. V případě potřeby je roztavená sůl odčerpávána z nádrže do parního generátoru, kde ohřívá vodu. Ta, přeměněná na páru roztáčí klasickou . Společnost SolarReserve tvrdí, že její systém má schopnost běžet na plný výkon až osm hdin po západu slunce.

Firma SolarReserve bude svůj projekt realizovat v , jejiž politika je velmi vstřícná ke stavbě . Výkon bude 150 MW, což postačuje k zásobováni 68 000 .

6 komentářů: „Roztavená sůl jako nosič energie ze solárních elektráren

 • 28. 12. 2010 (17.58)
  Trvalý odkaz

  Ďakujem Vám obom za odpovede. Pozrel som si link a tiež čosi o Adasol I. Takže moje obavy z toho či je to realizovateľné ste vyvrátili, ľudia sú šikovní a postaviť to vedia.

  To elendil: No otázku či to je pridrahé mi skôr zodpovedal záver tohto článku http://nejedly.blog.idnes.cz/c/93035/Slunecni-high-tech-Andasol-1.html . Nie všetky veci sa totiž robia preto, že by to bola ekonomicky výhodná cesta. Konkrétne toto mi príde ako zaujímavý experiment, no na seba si zrtejme nikdy nezarobí. Čím nechcem povedať, že je nesprávne takéto veci robiť, len je na zamyslenie či až takto veľké? Ale ako hovorí klasik: „Aj pád na hubu je pohyb vpred.“

  Prajem Vám veselého silvestra a všetko dobré v novom roku.

  Reagovat
 • 25. 12. 2010 (14.06)
  Trvalý odkaz

  Možno by nezaškodilo trošku si najprv naštudovať problematiku a až potom písať komentáre. Projekty zo zásobným médiom, ktorým je roztavená soľ už vo svete fungujú viaceré, ako príklad by som uviedol elektráreň Andasol 1 v Španielsku. Čo sa týka množstva soli pre uloženie tepelnej energie, je pravda že to nie je malé množstvo. Napr. pre 100MW elektráreň na 4 hodiny treba nádrž s priemerom 24m a výškou 8m čo nám dáva objem 3619m3. Takže v tomto prípade zrejme tá nádrž bude ešte väčšia, ale keď si vezmeme tú výhodu, ktorú týmto zásobníkom elektráreň získa, je to určite ekonomicky výhodná cesta, inak by to zrejme nestavali.

  Reagovat
 • 20. 12. 2010 (20.26)
  Trvalý odkaz

  Tak prepáčte …. samozrejme, že som sa pomýlil (minimálne raz). Spomínané množstvo postačuje na 8 minút, zabudol som to ešte raz prenásobiť 60! Preto odhadované množstvo na 8 hodín je cca 11290t sodíka. Možno počítajú s použitím iného materiálu, no sodík sa vyznačuje tým, že je pomerne šetrný voči kovom. Použitím soli možno ušetria množstvo, no skomplikujú si mnoho ďalších vecí. Som zvedavý či sa podarí projekt uviezť do prevádzky.

  Reagovat
 • 20. 12. 2010 (20.10)
  Trvalý odkaz

  Tak som si pozrel parametre sodíka a hodil som to do stroja. Uvažoval som o rozdiele teplôt 600 stupňov(spodná +200 horná +800), merná tepelná kapacita sodíka je 1272 J/(K*kg) a uvedenom výkone 150MW. Vyšlo mi to tak, že za sekundu by muselo byť dodávané množstvo zohriateho sodíka cca 196kg a to po dobu 8h, v ideálnom prípade teda 94t za 8 hodín. Reálne skúsme započítať straty … tak použijme koeficient 2 a dostávame sa k honote 188t …. hmmmm … To už je dosť. Nebude to pridrahé? Je to vôbec realizovateľné? A možno som sa pomýlil, občas sa mi to stáva :) No lepší nápad sa mi vidí použitie zotrvačníkov, myslím že už sa tu o nich niekedy písalo.

  Reagovat
 • 20. 12. 2010 (19.41)
  Trvalý odkaz

  pěkné , soli chtěl využít třeba Tesla u svého vysněného projektu „Wardenclyffe“…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *