Gigatovárna Tesla Motors: energeticky soběstačný kolos
Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors a vesmírné společnosti SpaceX, není žádný troškař. Když už staví továrnu, tak rovnou jako „gigatovárnu“. Odvážný projekt se nyní posouvá do další fáze.
Pohled na vznik jedné z největších budov světa aktuálně zprostředkoval pilotovaný dron s kamerou. Zatímco v únoru tohoto roku připomínala „gigatovárna Tesla“ jen nepravidelnou skládanku, v průběhu října už by se měla zcela schovat pod střechu solárních panelů.
Rozpočet na výstavbu tohoto kolosu se blíží pěti miliardám dolarů. To je cena i za to, že celé výrobní zařízení bude energeticky zcela nezávislé a uhlíkově neutrální.
A k čemu bude tak obří továrna vlastně dobrá? Tesla hodlá v gigatovárně rozjet masivní produkci lithium-iontových baterií pro elektromobily. Pokud vše půjde podle plánu, tak by se zde kolem roku 2020 mělo vyrábět baterie o celkové kapacitě 50 GWh. Tedy zhruba tolik, kolik by stačilo pro výrobu půl milionu elektromobilů za rok.
Automobilka dnes vyrábí dva luxusní elektromobily – Tesla Model S a Tesla Model X. V roce 2017 chce ale uvést na trh „levný“ elektromobil Tesla Model 3 s cenou v přepočtu kolem 1 milion korun.
„Chceme akcelerovat světový přechod k udržitelnému způsobu přepravy,“ píše společnost Tesla Motors na svých stránkách. „A k tomu abychom toho dosáhli, musíme začít vyrábět elektromobily v dostatečném objemu tak, abychom byli vůči automobilovému průmyslu konkurenceschopní.“
Stavební práce na výstavbě giga-továrny byly zahájeny v červnu loňského roku v lokalitě Sparks v Nevadě. Zařízení by mělo oficiálně podle plánů zahájit pilotní provoz v dubnu 2016.
Už v roce 2018 by se roční produkce měla přiblížit 35 GWh a souběžně s tím poběží i program na rozšíření kapacit k dosažení slibované padesátky. V roce 2020 by tak měla Tesla vyrobit takové množství baterií do elektromobilů, které dohromady vyrobila od roku 2013.
Přímý vklad společnosti Tesla do výstavby činí dvě miliardy dolarů, zbytek tvoří investice klíčových partnerů (například společnosti Panasonic, která se částečně podílí na dodávce technologií). Výsledkem mají být výrazně levnější baterie pro elektromobily, ale i domácnosti a průmysl (Tesla Powerwall).
Uz aby to bylo :-)