Solární energie se během deseti let obejde bez státních dotací
Podle zprávy poradenské firmy Ernst & Young se během příštích deseti let stane solární energie naprosto konkurenceschopnou tradičním fosilním zdrojům elektrické energie. Díky tomu se výkup elektřiny ze solárních elektráren brzy obejde bez štědrých státních dotací. Cena elektřiny ze Slunce se stane výhodnější, než cena elektrické energie ze sítě.
Obrázek: Solgen energy
V roce 2013 bude cena solárních panelů na poloviční hodnotě oproti roku 2009. V řeči ekonomů to znamená, že jednorázová investice za instalaci solárních panelů bude činit 1 $ za jednotku výrobní kapacity (závislost výkonu a času výroby). V letošním roce částka činí 1.5 $ a dva roky zpátky to bylo o 0.5 $ více.
Výhlídky klesajících cen podporuje také zpráva společnosti Bloomberg New Energy Finance, jenž ukazuje drastické 28 % snížení ceny vysoce kvalitního křemíku – suroviny používané ve většině solárních fotovoltaických produktů.
V současné době jsou solární elektrárny konkurenceschopné jen díky štědré výkupní ceně elektrické energie. Jinak by je nebylo možné rentabilně provozovat a už vůbec ne na nich vydělat. Platí to jak pro velké solární farmy, tak i pro běžné uživatele, kteří mají nainstalovány solární panely na střechách domů.
Solární energetika si razí cestu na výsluní
San Francisko chce 100% zelené energie do roku 2020
Sonnenschiff v Německu vyrábí 4x více energie než spotřebuje
Cena energie ze solárních panelů je oproti klasické elektřině ze sítě jednoduše příliš vysoká. Avšak s pokračujícím technickým vývojem bude elektřina vyrobená Sluncem cenově konkurovat maloobchodním cenám elektrické energie ze sítě.
Za deset let tak bude pro velké spotřebitele elektřiny mnohem levnější si nainstalovat solární panely a získávat elektřinu ze Slunce, než nakupovat elektřinu z tradičních zdrojů.
Analytici z Ernst & Young pro svou analýzu počítali například i s počátečními náklady na rozvoj solárního průmyslu, logistickými náklady či údržbou zařízení.