Solární energie se během deseti let obejde bez státních dotací

Podle zprávy poradenské firmy Ernst & Young se během příštích deseti let stane naprosto konkurenceschopnou tradičním fosilním zdrojům elektrické energie. Díky tomu se výkup ze brzy obejde bez štědrých . Cena elektřiny ze Slunce se stane výhodnější, než cena elektrické energie ze sítě.  

“solární

Obrázek: Solgen energy

V roce 2013 bude cena na poloviční hodnotě oproti roku 2009. V řeči ekonomů to znamená, že jednorázová investice za instalaci bude činit 1 $ za jednotku výrobní kapacity (závislost výkonu a času výroby). V letošním roce částka činí 1.5 $ a dva roky zpátky to bylo o 0.5 $ více.

Výhlídky klesajících cen podporuje také zpráva společnosti Bloomberg New Energy Finance, jenž ukazuje drastické 28 % snížení ceny vysoce kvalitního – suroviny používané ve většině produktů.

V současné době jsou konkurenceschopné jen díky štědré výkupní ceně elektrické energie. Jinak by je nebylo možné rentabilně provozovat a už vůbec ne na nich vydělat. Platí to jak pro velké solární farmy, tak i pro běžné uživatele, kteří mají nainstalovány solární panely na .

Cena energie ze solárních panelů je oproti klasické elektřině ze sítě jednoduše příliš vysoká. Avšak s pokračujícím technickým vývojem bude vyrobená Sluncem cenově konkurovat maloobchodním cenám elektrické energie ze sítě.

Za deset let tak bude pro velké spotřebitele elektřiny mnohem levnější si nainstalovat solární panely a získávat elektřinu ze Slunce, než nakupovat elektřinu z tradičních zdrojů.

Analytici z Ernst & Young pro svou analýzu počítali například i s počátečními náklady na rozvoj solárního průmyslu, logistickými náklady či údržbou zařízení.

6 komentářů: „Solární energie se během deseti let obejde bez státních dotací

 • 9. 7. 2011 (14.17)
  Trvalý odkaz

  Pro pana nováka. Váš sud to nezchrání, ale vzhledem k tomu, že padají i ceny za akumulátory a na obzoru (s horizontem asi tak 5 let) jsou jejich kapacity až desetinásobné, tak to asi projedete. Vypadá to, že už za 5 let budou FVE konkurenceschopné i bez dotací.

  Reagovat
 • 23. 6. 2011 (20.25)
  Trvalý odkaz

  „V letošním roce částka činí 1.5 $ a dva roky zpátky to bylo o 0.5 $ méně“ snad více ne?

  Reagovat
 • 22. 6. 2011 (18.16)
  Trvalý odkaz

  Ja by som bol strasne rad, keby cena solarneho panelu klesla na napr. 1 Eur na kW vykonu. Ale kedze to by musela cena napr. zlata padnut tiez velmi, velmi hlboko a s nim aj ostatne kovy, materialy a praca. A kedze nepadnu, dovolim si vsadit sa tu s hocikym, ze za desat rokov (bohuzial), nebude fotovoltaika konkurencieschopna tak, ako je v tomto clanku popisovane. Moja stavka je sud kvalitneho piva. A verte mi, rad prehram.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 22. 6. 2011 (8.45)
  Trvalý odkaz

  Aby solarni elektrina mohla byt alternativou k siti, nestaci jenom, ze bude levnejsi. Musi byt vyresena akumulace. Bez ni bude solar vzdy jenom omezenym doplnkem. A nez bude solar vcetne akumulace levnejsi nez sit, uplyne jeste nejmene dalsich 10 let.

  Reagovat
 • 22. 6. 2011 (8.10)
  Trvalý odkaz

  Souhlasím !!! Jednoduché počty, čím víc se zdražuje eletřina z jádra, uhlí, plynu atd tím víc je zajímavější cena ze soláru :) I když se na soláry ze všech stran háže špína, tak i přes to v nich vidím budoucnost, samozřejmě ve spojení s inteligentní rozvodnou sítí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *