Solární energie se během deseti let obejde bez státních dotací

Podle zprávy poradenské firmy Ernst & Young se během příštích deseti let stane naprosto konkurenceschopnou tradičním fosilním zdrojům elektrické energie. Díky tomu se výkup ze brzy obejde bez štědrých . Cena elektřiny ze Slunce se stane výhodnější, než cena elektrické energie ze sítě.  

“solární

Obrázek: Solgen energy

V roce 2013 bude cena na poloviční hodnotě oproti roku 2009. V řeči ekonomů to znamená, že jednorázová investice za instalaci bude činit 1 $ za jednotku výrobní kapacity (závislost výkonu a času výroby). V letošním roce částka činí 1.5 $ a dva roky zpátky to bylo o 0.5 $ více.

Výhlídky klesajících cen podporuje také zpráva společnosti Bloomberg New Energy Finance, jenž ukazuje drastické 28 % snížení ceny vysoce kvalitního – suroviny používané ve většině produktů.

V současné době jsou konkurenceschopné jen díky štědré výkupní ceně elektrické energie. Jinak by je nebylo možné rentabilně provozovat a už vůbec ne na nich vydělat. Platí to jak pro velké solární farmy, tak i pro běžné uživatele, kteří mají nainstalovány solární panely na .

Cena energie ze solárních panelů je oproti klasické elektřině ze sítě jednoduše příliš vysoká. Avšak s pokračujícím technickým vývojem bude vyrobená Sluncem cenově konkurovat maloobchodním cenám elektrické energie ze sítě.

Za deset let tak bude pro velké spotřebitele elektřiny mnohem levnější si nainstalovat solární panely a získávat elektřinu ze Slunce, než nakupovat elektřinu z tradičních zdrojů.

Analytici z Ernst & Young pro svou analýzu počítali například i s počátečními náklady na rozvoj solárního průmyslu, logistickými náklady či údržbou zařízení.

Sdílet: