Bangladéš – země zaslíbená solární energii
Bangladéš je chudá muslimská země na jihu Asie, o níž slýcháme ve zprávách málokdy. Přesto však drží jeden zajímavý rekord. Více než jeden milión domácností má na svých střechách nainstalovány solární panely. Bangladéš je tak zemí, která nejrychleji zavádí solární energii do běžného života.
Obrázek: www.idcol.org
Něco málo o Bangladéši. Na území odpovídající bývalému Československu žije neuvěřitelných 160 milionů obyvatel. Hustota zalidnění 1023 obyvatel na km2 je nejvyšší na světě, nepočítaje městské státy.
Díky chudobě nemá 60 % populace přístup k hlavní elektrické síti. Ač se to zdá neuvěřitelné, tak desítky miliónů lidí stále svítí pomocí kerosinových lamp.
Navíc všechny centrální elektrárny v zemi mají výkon pouze 4700 MW, což je pro sto milionovou zemi poněkud málo.
Při budování energetické koncepce tak bangladéšská vláda usoudila, že místo drahého budování elektrické sítě a velkých elektráren raději podpoří výstavbu ostrovních solárních elektráren.
Projekt byl spuštěn v roce 2002, kdy bylo připojeno prvních 7 000 domácností. Avšak dnes, o 9 let později, je to už 5 miliónů lidí, kteří získávají elektřinu ze střech svých domů.
„Je to nejrychlejší expanze solární energie na celém světě“ říká Nazmul Haq ředitel státní agentury IDCOL pro rozvoj čistých obnovitelných zdrojů.
Japonsko 2030: solární elektrárna na každé nové budově
Budoucnost je v solární energii, tvrdí Saxo Bank
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
„Překročili jsme hranici jeden milión domácností o více než 18 měsíců dříve oproti plánu. V roce 2014 očekáváme, že připojíme 2,5 miliónu domácností“ dodává pan Haq.
Jak jde vidět, tak solární energie nemusí být doménou finančních zlatokopů či bohatých zemí. Naopak! Pro milióny chudých lidí po celém světě může znamenat jediný zdroj elektrické energie.
Děkuji eko_hunter-ovi za příspěvek. Konečně někdo řekl pravdu. Náš problém je, že jsme moc chtiví. To je důvod, proč se u nás pořádají hony na ekology.Chceme pořád víc a nechceme se omezovat.
Takováhle FV má jedině smysl. Jenže pro ně je to schůdné, protože nepotřebují elektřinu prakticky 24 hodin denně. A pokud zrovna zajde slunko za mraky, tak jim to určitě tak moc nevadí a jsou rádi aspoň za to málo…
asi emigruju do bangladese
Zajímavý paradox :)