Bangladéš – země zaslíbená solární energii

Bangladéš je chudá muslimská země na jihu , o níž slýcháme ve zprávách málokdy. Přesto však drží jeden zajímavý rekord. Více než jeden milión domácností má na svých střechách nainstalovány . Bangladéš je tak zemí, která nejrychleji zavádí do běžného života.  
“solární
Obrázek: www.idcol.org

Něco málo o Bangladéši. Na území odpovídající bývalému Československu žije neuvěřitelných 160 milionů obyvatel. Hustota zalidnění 1023 obyvatel na km2 je nejvyšší na světě, nepočítaje městské státy.

Díky chudobě nemá 60 % populace přístup k hlavní . Ač se to zdá neuvěřitelné, tak desítky miliónů lidí stále svítí pomocí kerosinových lamp.

Navíc všechny centrální v zemi mají výkon pouze 4700 MW, což je pro sto milionovou zemi poněkud málo.

Při budování energetické koncepce tak bangladéšská vláda usoudila, že místo drahého budování elektrické sítě a velkých elektráren raději podpoří výstavbu ostrovních .

Projekt byl spuštěn v roce 2002, kdy bylo připojeno prvních 7 000 domácností. Avšak dnes, o 9 let později, je to už 5 miliónů lidí, kteří získávají ze svých domů.

„Je to nejrychlejší expanze solární energie na celém světě“ říká Nazmul Haq ředitel státní agentury IDCOL pro rozvoj čistých obnovitelných zdrojů.

„Překročili jsme hranici jeden milión domácností o více než 18 měsíců dříve oproti plánu. V roce 2014 očekáváme, že připojíme 2,5 miliónu domácností“ dodává pan Haq.

Jak jde vidět, tak nemusí být doménou finančních zlatokopů či bohatých zemí. Naopak! Pro milióny chudých lidí po celém světě může znamenat jediný zdroj elektrické energie.

4 komentáře: „Bangladéš – země zaslíbená solární energii

 • 9. 7. 2011 (14.42)
  Trvalý odkaz

  Děkuji eko_hunter-ovi za příspěvek. Konečně někdo řekl pravdu. Náš problém je, že jsme moc chtiví. To je důvod, proč se u nás pořádají hony na ekology.Chceme pořád víc a nechceme se omezovat.

  Reagovat
 • 22. 6. 2011 (9.37)
  Trvalý odkaz

  Takováhle FV má jedině smysl. Jenže pro ně je to schůdné, protože nepotřebují elektřinu prakticky 24 hodin denně. A pokud zrovna zajde slunko za mraky, tak jim to určitě tak moc nevadí a jsou rádi aspoň za to málo…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *