Solární rozprašovadlo zlepšuje výkon klimatizací

Loňský rok se podle záznamů meteorologických stanic po celém světě řadil mezi nejteplejší vůbec. Letošní léto v sobě nese příslib překonání nedávného rekordu. Jak účinně bojovat s horkem? Obyvatelé měst tento problém zhusta řeší s pomocí klimatizačních systémů, které jsou však energeticky velmi náročné.

„Aby vám z účtu za klimatizaci nebylo horko.“ Zdroj: TreeHugger.com
„Aby vám z účtu za klimatizaci nebylo horko.“ Zdroj: TreeHugger.com

Inovativní produkt, dodávaný společností Mistbox, díky jednoduchému nápadu řeší problém se spotřebou i efektivitou klimatizačních zařízení. Podstata zařízení Mistbox je jednoduchá: díky senzorům sleduje výkon vlastní klimatizační jednotky, a v ten správný moment zahájí rozstřikování jemného vodního aerosolu. Co se tím změní?

K tomu je zapotřebí alespoň trochu porozumět principu fungování klimatizace. Ta dodává do interiéru studený vzduch, a teplý „nasává“ ven. Tady se v klimatizačním boxu znovu ochlazuje. Problém ale nastává, pokud je ve venkovním prostředí velké horko. Což v létě pochopitelně bude.

Klimatizační jednotka, využívající ke chlazení vzduchu přečerpávaného do místnosti chlad vnějšího prostředí, se sama začíná přehřívat. Začíná odebírat velké množství energie, aby udržela chladicí výkon. Výsledkem je pak katastrofa v podobě vysokého účtu za elektřinu. To se ale nenastane, pokud je k výdechu vnější klimatizace napojen Mistbox.

Ten zaznamená zvýšený výkon klimatizace a její přehřívání, a začne do okolí rozprašovat vodní aerosol. Tím se ochlazuje vzduch, a zvyšuje výkon klimatizace, aniž by bylo zapotřebí násobit odběr energie.

K chlazení teplého vzduchu z interiéru totiž využívá již ochlazený vzduch z venku, přesně tak, jak by to mělo být. „Je to stejné, jako když se v horký den začnete potit,“ říkají lidé z Mistbox. „Vyloučený pot vaši pokožku účinně ochlazuje, a zabraňuje přehřívání.“

„Hračka“ v podobě aerosolového rozprašovače Mistbox prý adresně zasahuje problém s neúměrným odběrem energie v letních měsících na provoz klimatizací. Spotřebu prý dokáže snížit o 20-40 %. A jistě potěší, že sama nevyžaduje další elektřinu. Funguje totiž na solární elektřinu.

3 komentáře: „Solární rozprašovadlo zlepšuje výkon klimatizací

 • 8. 6. 2016 (9.01)
  Trvalý odkaz

  Na první pohled zajímavé.
  Jenže jako většina dnešní „ekologie“ ne úplně domyšlené:
  – klimatize se velice často používá v oblastech s nedostatkem vody – tedy další zbytečné plýtvání není úplně ideální.
  – princip je založen na výparném teple na výměníku klimatizace. Docela by mě zajímalo, jak tento výměník bude vypadat do delší době. Odhadl bych, že se na povrchu bude vytvářet vrstva z vody (soli, usazeniny apod.), která sníží jeho účinnost -> zvýšení spotřeby. A nepředpokládám, že bude někdo výparník pravidelně čistit.

  Takže shrnuto: jednoduché a relativně levné řešení, které ale ve většině případů nic reálně nepřinese (úspora na jedné straně bude vyvážena problémy na jinde).

  Spíše bych to vidět na použití jiného principu klimatizace. Jako pohon není nutné používat el. energii, lze používat např. odpadní teplo, třeba ze solárních kolektorů. Na jedné nejmenovavé univerzitě v Plzni je nejstarší budova poháněna klimatizací, která má jako zdroj energie horkovod (sic!) a ochlazování probíhá přes odpařovací věž (a rozhodně se nedomnívám, že tento systém není použit i jinde). Maximální spotřeba v létě šplhá až ke 30m3 odpařené vody za den!!! – to je asi nepotřebuje komentář. Nicméně, dnes není problém tento systém postavit tak, že zdrojem tepla (energie) budou solární kolektory. Ostatně solární systémy, které v zimě přitápí a v létě chladí jsou komerčně dostupné.
  To je výrazně lepší varianta jak lít na výparník vodu. Nehledě na umístění klimatizace, zastínění, atd.

  Reagovat
  • 8. 6. 2016 (14.29)
   Trvalý odkaz

   Nehledě na to že tento model není používán všude, většinou se používá model podobný ledničce. Navíc toto přestane fungovat v momentě kdy je relativní vlhkost vyduchu velká a přestane se vypařovat.

   Města mají jeden zásadní problém a to je jak jsou nevržená, sama od sebe se pak přehřívají a to i bez přítomnosti technologických zdrojů tepla.

   Nejhorší situace pro pobyt člověka je tam kde je vlhko a teplo, otázka je jestli by nás nestálo méně energie vzduch při zemi/v budovách vody zbavovat a tím podpořit přirozené ochlazování.

   Reagovat
  • 9. 6. 2016 (13.05)
   Trvalý odkaz

   Případně lze použít nočního chlazení budovy v rámci systému solarVenti, případně ho doplnit zemním kolektorem á la http://www.potrubizplastu.cz/awadukt_thermo/. jen solarventi to v některých zemích nabízí jako jednoduchý příkup, vyložený dlouhým hadem trubky s nasávacím komínkem na jedné a vstupem vzduchu do objektu na druhé straně. Nasávací ventilátor pak poháněn fotovoltaikou a spínán podle teploty v objektu.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *