Solární rozprašovadlo zlepšuje výkon klimatizací

Loňský rok se podle záznamů meteorologických stanic po celém světě řadil mezi nejteplejší vůbec. Letošní léto v sobě nese příslib překonání nedávného rekordu. Jak účinně bojovat s horkem? Obyvatelé měst tento problém zhusta řeší s pomocí klimatizačních systémů, které jsou však energeticky velmi náročné.

„Aby vám z účtu za klimatizaci nebylo horko.“ Zdroj: TreeHugger.com
„Aby vám z účtu za klimatizaci nebylo horko.“ Zdroj: TreeHugger.com

Inovativní produkt, dodávaný společností Mistbox, díky jednoduchému nápadu řeší problém se spotřebou i efektivitou klimatizačních zařízení. Podstata zařízení Mistbox je jednoduchá: díky senzorům sleduje výkon vlastní klimatizační jednotky, a v ten správný moment zahájí rozstřikování jemného vodního aerosolu. Co se tím změní?

K tomu je zapotřebí alespoň trochu porozumět principu fungování klimatizace. Ta dodává do interiéru studený vzduch, a teplý „nasává“ ven. Tady se v klimatizačním boxu znovu ochlazuje. Problém ale nastává, pokud je ve venkovním prostředí velké horko. Což v létě pochopitelně bude.

Klimatizační jednotka, využívající ke chlazení vzduchu přečerpávaného do místnosti chlad vnějšího prostředí, se sama začíná přehřívat. Začíná odebírat velké množství energie, aby udržela chladicí výkon. Výsledkem je pak katastrofa v podobě vysokého účtu za elektřinu. To se ale nenastane, pokud je k výdechu vnější klimatizace napojen Mistbox.

Ten zaznamená zvýšený výkon klimatizace a její přehřívání, a začne do okolí rozprašovat vodní aerosol. Tím se ochlazuje vzduch, a zvyšuje výkon klimatizace, aniž by bylo zapotřebí násobit odběr energie.

K chlazení teplého vzduchu z interiéru totiž využívá již ochlazený vzduch z venku, přesně tak, jak by to mělo být. „Je to stejné, jako když se v horký den začnete potit,“ říkají lidé z Mistbox. „Vyloučený pot vaši pokožku účinně ochlazuje, a zabraňuje přehřívání.“

„Hračka“ v podobě aerosolového rozprašovače Mistbox prý adresně zasahuje problém s neúměrným odběrem energie v letních měsících na provoz klimatizací. Spotřebu prý dokáže snížit o 20-40 %. A jistě potěší, že sama nevyžaduje další elektřinu. Funguje totiž na solární elektřinu.

Sdílet: