Solární inovace na indických železnicích
Indické státní dráhy nepatří mezi podniky, o nichž se hovoří kladně v souvislostech s včasnými příjezdy, čistotou vagónů, nebo příjemným cestováním. Přesto patří indická železnice dlouhodobě k nejvytíženějším dopravním podnikům na světě. Denně přepraví kolem 15 milionu pasažérů. Od příštího roku se navíc, alespoň ve vozech vyšší třídy, mohou těšit na klimatizaci, zajišťovanou pomocí solárních panelů.
Dopravní podnik indických železnic je přibližně stejného stáří, jako železniční síť v České republice. Za 160 let své existence se propracoval na majoritního vnitrostátního přepravce osob. Zaměstnává přes 1,5 milionu lidí, a je také jedním z největších odběratelů elektřiny v zemi.
Snaha o inovace a ekologizaci celého provozu již byla několikrát v souvislosti s indickými železnicemi nadnesena, ale vždy byla zamítnuta. Především kvůli obavám ze zvýšení cen jízdného.
Indie masivně investuje do obnovitelných zdrojů
Na levných jízdních tarifech totiž tamní železnice stojí a padá. Politici se taktně vyhýbají připustit, že indické dráhy jsou dopravním prostředkem chudých, ale početných voličů. I proto každá zásadní úprava vlakových souprav, která by přinášela finanční náklady a vyústila tak v poptávce po vyšším jízdném, byla zamítána.
Je to i jeden z důvodů, proč byl jeden z největších státních podniků a odběratelů elektřiny, jež má původ ve fosilních zdrojích, prozatím vyňat ze schématu „emisních daní“.
I to se ale má změnit, díky práci vývojářů z Indického technologického institutu (IIT, Indian Institute of Technology) v Madrásu. Vypracovali zde totiž jednoduché zařízení na bázi solárního panelu, které by dodávalo energii potřebnou pro pohon klimatizace ve vozech první třídy.
Jednoduchá a cenově dostupná inovace je ale přesně tou změnou, které manažeři indických drah hledají. Usilují totiž o snížení závislosti na drahé elektřině, ale nemohou si přitom dovolit žádné zásadní a nákladné změny.
Další rozpracované verze této myšlenky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hovoří se například o střešních solárních bateriích, které by zajišťovali osvětlení uvnitř vozů. Proces inovace, nastartovaný jednoduchým zařízením inženýrů z IIT, zdá se bude pokračovat dál.
Do kurzu se dostávají i dosud opomíjené projekty, související s větrnými elektrárnami a bio-dieselovým pohonem. Indické dráhy se zjevně dříve nebo později dočkají nemalých změn.