DomeScape: dům, který připomíná dřevěné UFO

Bydlení v kopuli tvarem připomínající UFO od francouzské společnosti DomeSpace vám sice nezprostředkuje kontakt s vesmírnými civilizacemi, ale rozhodně přinese nečekaný zážitek. Z ekologického a energeticky vyváženého bydlení.

„Stačí jen zmáčknout tlačítko, a dům je schopen rotace o 360°. Vyberte si výhled, světlo nebo stín.“ Zdroj:DomeSpace
„Stačí jen zmáčknout tlačítko, a dům je schopen rotace o 360°. Vyberte si výhled, světlo nebo stín.“ Zdroj:DomeSpace

Prezentovaný exemplář netradičního bydlení se sice nachází nějakých 110 kilometrů od rušné newyorské metropole, v New Paltz, ale společnost která ho vyrobila, sídlí v Paříži. Po světě stojí hned dvě stovky takových obydlí.

Celé dílo je vyrobeno z prefabrikátů, což sice zvýšilo ekologickou stopu objektu, ale zase ji lehce srovnalo zapracováním přírodních materiálů.

Základním prvkem je tu dřevo, ať už pevný cedr nebo pružný bambus. Základy a výplň stěn je obstarána s pomocí přírodního vápence. Tyto materiály pak dohromady vytváří kostru celé stavby, která toho v sobě skrývá mnohem víc.

Příjemně překvapí vzdušnost a světlost, kterou bychom u stavby s užitnou plochou 210 metrů čtverečných asi nečekali. Přesto se tu nachází tři oddělené ložnice, dva a půl koupelny („půl“ značí menší sdílený prostor, spíše hygienické zázemí), plně vybavenou kuchyni, knihovnu a pracovnu.

A to bez pocitu nějaké stísněnosti. Vrchol kopule se totiž nachází ve výšce dvanácti metrů, a vnitřní klenutí prostoru umožnilo optimálně rozmístit jednotlivé místnosti bez zbytečného zahuštění prostoru.

Co ale činí tuto stavbu skutečně zajímavou, je způsob jaký pracuje s energiemi. Budova totiž optimalizuje přístup světla tím, že se podle situace buď natáčí a paprskům otevírá, nebo naopak zastiňuje. To všechno jen stisknutím knoflíku ovladače.

Podobně je pak schopna umocnit příjem solární energie, tím že se vystaví slunci. Výdaje na klimatizaci vzhledem k možnosti stínění dramaticky padají.

Stavba z New Paltz slouží jako „prázdninové“ obydlí, které může být osídleno po dobu tří měsíců, ale DomeSpace jsou schopni postavit (prý kdekoliv na světě) dóm s trvalejšími parametry kontinuálního bydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *