Dům vyhřívaný jen sluncem? Jde to, ale jen z části

Solárně-aktivní domy využívají ke svému vytápění tepelné kolektory a vodní nádrže Díky své energetické bilanci představují alternativu oproti super-izolovaným pasivním domům.

„Dům stoprocentně vyhřívaný Sluncem? Příliš nákladné a neefektivní.“Zdroj: Fraunhofer ISE
„Dům stoprocentně vyhřívaný Sluncem? Příliš nákladné a neefektivní.“Zdroj: Fraunhofer ISE

I když jich po celé Evropě najdeme kolem 9000, dosud solárním domům nikdo nevěnoval patřičnou vědeckou pozornost. O to se jim teď postaral freiburský Fraunhofer Institut, ústav zaměřený na solárně energetické systémy.

V rámci rozsáhlého výzkumu „Heizsolar“ byla testována energetická bilance 15 solárně-aktivních domů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Cílem práce výzkumníků bylo odhalit mezery a vyladit nedostatky, aby se mohlo v rozvedení slibného konceptu nadále pokračovat.

Všechny domy byly vyhřívány primárně solární energií: tepelné kolektory na střechách ohřívaly vodu, která byla ukládána v nádrži a využívána v domácnosti nebo k vyhřívání.

Tyto domy disponovaly vynikající izolací, a tak tento systém stačil pokrýt 60 % veškerých tepelných požadavků domácnosti. O zbytek se zvláště přes zimu postará kotel na dřevo, nebo plynový bojler.

Jistě, ale proč by se Slunce nemohlo postarat o 100 % naplnění spotřeby energie? „Stoprocentní solární domu jsou pořád spíše výjimkou, než realitou,“ říká manažer výzkumného projektu, Gerhard Stryi-Hipp. „Čistě solární domy jsou totiž zatím příliš nákladné a rozměrné.“

Výzkumníky zajímaly další limity systému. Například snížení objemu nádrže o 6000 (a 3000) litrů znamená zvýšení plochy kolektorů o 40 (a 60) metrů čtverečních, pokud je stále požadován 60 % podíl výhřevu.

Autoři studie se také soustředili na nejrůznější stavební „vychytávky“ solárně-aktivních domů. „Pokud například umístíte nádrž s vodou do patra, v topné sezóně budete mít minimální ztráty tepla. A otevřené okno v létě naopak vyřeší problém s přehříváním.“

Stoprocentně sluncem vyhřívaná domácnost by v podmínkách německého vnitrozemí potřebovala vodní nádrž o objemu téměř 50 000 litrů, nehledě na komplikovaný a rozměrný ohřevný mechanismus.

„Z principu je něco takového možné, ale stávající kompromis pro slunce a doplňkový zdroj tepla 60:40 je rozumnější,“ říká Stryi-Hipp. „Solárně-aktivní dům pro jednu rodinu si během jara a podzimu vystačí se 40 metry čtverečními plochy solárních kolektorů a 5000 litrovou nádrží.“

Sdílet: