Sonnenschiff v Německu vyrábí 4x více energie než spotřebuje

Německé město Freiburg se může pyšnit nejen výjimečnou budovou Sonnenschiff, ale nově také čtvrtí Solarsiedlung. Solarschiff („solární loď“) vybudována už v roce 2004 architektem Rolfem Dischem, který je mimo jiné zodpovědný také za jedinečný . Všechny tyto domy jsou navrženy ve standardu Passivhaus, a tak díky vyrábí několikrát více energie než spotřebují.   
domy - Solarsiedlung - solární čtvrť Freiburg Německo

Čtvrť Solarsiedlung byla od začátku navržena tak, aby co nejlépe využila na domů. Zatímco běžné rodinné domy solární panely montují až později jako přídavek, domy v solární vesničce byly Dischem od začátku projektovány tak, aby byly co nejlépe připraveny vyrábět .

domy - Rolf Disch - architekt Heliotrope

Kromě solární technologie ale využívají domy také mnoha dalších vymožeností. Sbírají dešťovou a odpadní vodu, se kterou je zavlažována zahrada a zásobeny toalety. Pro vytápění v zimě se používají dřevěné peletky. domů jsou vyvedeny v bohatých barvách, které zpříjemňují život v této čtvrti. Stejně jako blízkost obchodů a .

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Sonnenschiff v Německu vyrábí 4x více energie než spotřebuje

 • 9. 7. 2012 (20.29)
  Trvalý odkaz

  to ivan: Ano, je ji možné prodat, otázka za kolik, že? Ano jakékoliv dotace křiví trh. Je zajímavé, že klasické technologie při svém rozvoji na přelomu 19. a 20. století žádné dotace nepotřebovaly. Zato dnes se dotuje kdejaká ptákovina a více jak 3/4 těch dotovaných věcí není schopno dlouhodobě bez těch dotací fungovat ani po x letech. A proč dotovat zrovna soláry? Proč ne třeba parní stroje? Nebo třeba plachetnice?

  Reagovat
 • 4. 11. 2010 (11.30)
  Trvalý odkaz

  Po prve: elektricku energiu je odkedy problem predat? Nadbytocna energia prudi do rozvodnej siete a ta ju odkupuje. Po druhe: Nezmyselne dotacie? Nejakym sposobom tomu treba pomoct, aspon do casu kym si toto odvetvie bude vediet poradit aj bez dotacii. Po tretie: Skus sa obzriet po svojej domacnosti, kolko vyrobkov pochadza z azijskych tovarni.

  Reagovat
 • 29. 9. 2010 (19.46)
  Trvalý odkaz

  Vytvoriť problém s nadvýrobou vie každý babrák. Ako je všeobecne známe – nie je problém vyrobiť ale PREDAŤ. Takže až spravia niečo čoho finančná bilancia sa BEZ NEZMYSELNÝCH DOTÁCIÍ bude blížiť k nule, tak nech sa potom chalani ozvú :) Inak neviem kto z vás je ochotný financovať čínskych výrobcov panelov a pár „šikovných“ developerov.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *