Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
19. 5. 2009 v rubrice Solární energie

V má pod taktovkou společnost Sun Power vyrůst jedna z největších s výkonem 340 MW. Projekt v ceně 2 mld. dolarů by měl vytvořit až 1500 pracovních míst a zaměstnat 100 stálých pracovníků. Princip je takový, že skrze parabolická zrcadla bude proudit v tenkých trubičkách syntetický olej, který se zahřeje na 800 °C. Následně putuje do centrálního bloku, kde se mění v páru a roztáčí turbínu generující elektřinu. Pro ukládání tepelné energie se bude využívat tekutá sůl. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by elektrárna začít dodávat energii už v roce 2013. Spojené státy mají nyní opdle odhadů kolem 9000 MW instalovaného výkonu ze a tento údaj nadále roste.

Parabolická zrcadla pro solární termální elektrárnu

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Peter:

  Re: Jarda
  Je to dokonce mnohem zajímavější z pohledu kdy tato technologie versus fvs.
  FVS pracují jen když svítí slunce, ale tahle energie je akumulovatelná právě v podobě toho oleje v obrovském dobře odizolovaním rezervoáru a tím se může vyrábět energie i v době kdy nesvítí slunce.
  Nemluvě o tom že kdyby si s tím někdo vyhrál tak si vemte že průměrně velký rodinný dům s průměrnou zahrádkou poskytuje i u nás dostatek sluneční paprsků o tak velké intezitě kterou je možné obdobným systémem sejmout a odložit do třeba podsklepené části domu v němž se nachází cisterna plná tohoto média kde je jako doplněk teplosměnná jednostka a náklady na topení tímto spůsobem dokážeme snížit na minimum.
  Dnešní technologie toto již dokonale umožňují.
  Je to naprosto zelená energie ano připouštím vstupní náklady jsou sice vyšší ale návratnost je rozhodně lepší argument nemluvíme tu jen o finanční návratnosti ale také je potřeba pamatovat na čistotu ovzduší.

  Peter

 2. Jarda:

  Pro MIMO, olej se nemůže odpařit do ovzduší, můžete být v klidu. Je to uzavřený okruh, přičemž tento olej je tzv. termonosný a vrací se zpět do zásobníku odkud putuje zpět do okruhu. A tak stále dokola. Geniální technologie, absolutně bez emisí.

 3. antonin.lupisek:

  Re Mimo: varianty koncentrátorových elektráren najdete např. zde: http://www.ekoblog.cz/?q=node/182

 4. Mimo:

  SUPER, energie z přírody, to je ono,.. Jen mě zajímá co bude s tím olejem, zda se vrátí zpět do koloběhu nebo se odpaří do ovzduší? Představu o funkci mám, ale upřesnění by bodlo… Jen tak dál!

 5. Dalibor:

  VYNIKAJÍCÍ! Toto je budoucnost výroby elektřiny ve velkém, je to levnější než fotovoltaika a můžeme využít zkušenosti z tepelných elektráren. Zároveň perfektní boj proti krizi, bude práce a vyrobíme něco, co nám ušetří. Jen tak dál!!!

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz