Jedinečný festival – Kontejnery k světu

V českých městech právě probíhá festival Kontejnery k světu, kterou pořádá občanské sdružení K světu. Účelem je přitáhnout obyvatele velkých měst do parků a podobných, často opomíjených kusů města. Aby tato místa znovu ožila a aby obyvatelé měst trávili více času venku.

Sportovní kontejner v parku Chojkovy lomy v Plzni, foto: archiv autora
Sportovní kontejner v parku Chojkovy lomy v Plzni, foto: archiv autora

Během května a června mohou obyvatelé i turisté pozorovat v sedmi českých městech neobvyklé kontejnery, které přímo lákají k bližšímu prozkoumání. Na první pohled nelze přehlédnout červené koloběžky postavené vedle kontejnerů, které jsou občanům k zapůjčení zdarma pouze oproti Plzeňské kartě nebo občanskému průkazu. Tyto červené koloběžky slouží k ekologickému a přesto přiměřeně rychlému pohybu po městě a umožňují také snadnější dopravu mezi jednotlivými stanovišti.

Organizátor celého projektu, občanské sdružení K světu, bylo založeno v Plzni. Proto právě zde je nejvíce rušno. Akce se tu koná od 10.5.2013 až do 8.6.2013. Přes 30 kontejnerů nabízí kavárnu, kino, hvězdárnu, hudební klub, obchod s biopotravinami, designem, komunitní centra, dokonce i kostel a mnoho dalšího.

Akce je podporována projektem Evropské hlavní město kultury 2015. Program a další podrobnosti o dění na festivalu je možné získat v informačním centru přímo na plzeňském náměstí.

Zapojila se i Praha, která má v rámci projektu nyní svou venkovní čítárnu Fashionbook na Karlově náměstí. Mimo to nechybí ani plánované workshopy všeho druhu, diskuse, divadelní a cirkusová představení, koncerty apod. jako v ostatních zúčastněných městech. Jimi jsou kromě již zmiňované Plzně a Prahy také v Brně, Ostravě, Mariánských Lázních, ve Zlíně a Olomouci.

Na celém projektu Kontejnery k světu pracuje více než 200 lidí. Většina z nich to dělá dobrovolně ve svém volném čase s úmyslem podpořit dobrou věc. Účinkující umělci a organizátoři se akci věnují bez nároku na honorář nebo jen za symbolickou odměnu. Celý program je možné najít na webové adrese: ksvetu.cz.

Jeden myslel na “Jedinečný festival – Kontejnery k světu

  • 10. 6. 2013 (10.15)
    Trvalý odkaz

    No, alespoň něco, jinak se ve městech jednou uautomobilujeme, ale to se nestane, lidé z měst už dnes prchají (zatím nijak houfně, ale lze to zaznamenat) na venkov. Centra velkých měst se vylidňují od obyvatel a nahrazují je firmy. Prostě se tam nedá lidsky žít.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *