Německo: solární elektrárny předhánějí větrné turbíny

Světovým lídrem v oblasti solární energetiky je dnes Německo. Dokazuje to právě probíhající léto, kdy ve slunečných dnech padají výrobní rekordy (nedávno 22,24 GW, aktuálně 21,7 GW). Celková výrobní kapacita solárních elektráren v Německu brzy předežene celkovou výrobní kapacitu tamních větrných elektráren.

Měsíční graf produkce elektřiny rozdělený podle zdroje na obnovitelné (slunce, vítr) a fosilní, graf: Bruno Burger, Fraunhofer ISE
Měsíční graf produkce elektřiny rozdělený podle zdroje na obnovitelné (slunce, vítr) a fosilní, graf: Bruno Burger, Fraunhofer ISE

Magazín Cleantechnica od Federální rozvodné agentury zjistil, že jen za prvních sedm měsíců roku 2012 přibylo dalších 7100 MW v solárních elektrárnách. Pro zajímavost, Německo v roce 2011 vybudovalo 7,5 GW nových solárních elektráren.

Zda se tedy, že letos přibude téměř dvojnásobek! Už tak má ale fotovoltaika v Německu výkon 32 000 MW, zatímco větrné elektrárny mají výkon asi 31 000 MW. Samozřejmě i nadále vznikají nové větrné elektrárny, jak na zemi, tak především podél německého pobřeží, a také solární elektrárny.

V roce 2020 tak Německo nejspíš velmi snadno dosáhne 35% podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie. Ostatně, už dnes ve slunečných (víkendových) dnech dokážou jen solární elektrárny dodávat ař 40 % spotřeby. Například během tohoto pondělí fotovoltaika vyrobila celkem 184 GWh elektřiny.

Pokud se v Německu zároveň podaří výrazněji prosadit , nebude problém ani v ukládání vyrobené přebytečné energie z obnovitelných zdrojů. Oficiální plán zní: milion elektromobilů do roku 2020. Například elektrickému vozítku se v velmi daří, prodalo se ho za měsíc 1000 kusů.

reneweconomy.com.au

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Německo: solární elektrárny předhánějí větrné turbíny

 • 6. 9. 2012 (22.09)
  Trvalý odkaz

  maximálně dosáhnou toho , že se jim rozpadne síť , nic jiného se nedá očekávat.

  Reagovat
 • 26. 7. 2012 (16.00)
  Trvalý odkaz

  Re Honza: Jak konkrétně to řeší nevím, znám jenom teorie o Smart Grid, bateriích ap. Chtělo by to samostatný článek, protože u nás už asi 100 odborníků pořád hrozí nějakými black outy a zatím se žádný nekonal (kromě jednoho případu, kdy jsme se k tomu trochu přiblížili). Tady u nás, když je bouřka, tak je black out každou chvíli.

  Reagovat
 • 26. 7. 2012 (7.09)
  Trvalý odkaz

  Sám mám 4,5kW FVE na střeše a vidím, jak ve vteřině je 4,5kW a potom jen 0,5kW. Jak tyto výpadky lokálně řeší?

  Reagovat
 • 26. 7. 2012 (4.45)
  Trvalý odkaz

  Pěkné. A naši soudruzi v roce 2015 budou řešit prolomení limitů a vysídlování vlastích občanů aby se energetické giganty mohly napakovat… Připustit rozdrobení výroby na více zdrojů a vlastníků a tím ztrátu absolutní kontroly nad tokem peněz z energetiky nehodlají připustit.

  Reagovat
 • 25. 7. 2012 (16.26)
  Trvalý odkaz

  Pokud to pujde takto stejnym tempem budou mit v roce 2015 nainstalovanou solarni kapacitu cca 56-64GWp.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *