V polovině Spojených států se klimatických změn nebojí

Jak jsou Spojené státy připraveny na globální změny klimatu, které se mohou projevit v důsledku globálního oteplení? Mathew Babcock z Columbia University si dal tu práci, že prošel krizové plány padesátky států federace, a na přehledné mapce zohlednil ve čtyřech kategoriích „stupně připravenosti.“ Je zajímavé, že se mezi jednotlivými státy navzájem situace diametrálně odlišuje.

„Státy na západním i východním pobřeží už zkušenosti s nepředvídatelným počasím mají, a zohledňují to i ve svých pohotovostních a krizových plánech.“ Zdroj: Inhabitat.com
„Státy na západním i východním pobřeží už zkušenosti s nepředvídatelným počasím mají, a zohledňují to i ve svých pohotovostních a krizových plánech.“ Zdroj: Inhabitat.com

Každý z padesátky států pochopitelně disponuje nějakou verzí pohotovostních a krizových plánů, které ale povětšinou souvisí s lokálními podmínkami a riziky která se běžněji na jejich území vyskytují. V některých státech jsou lépe připraveni (a mají lépe propracovány krizové plány) pro případ povodní, jinde jsou schopni efektivněji se vypořádat se sněhovou kalamitou.

Celková reakceschopnost se však mezi jednotlivými státy značně liší, což Babcock shrnuje slovy: „Je to v podstatě dobrá zpráva pro Kalifornii a špatná pro Delaware.“

Jednotlivé pohotovostní plány spravuje, aktualizuje a realizuje agentura FEMA (Federal Emergency Management Agency). Hloubka pohotovostních plánů vůči projevům klimatických změn podle něj částečně spočívá v „očekávání neočekávaného“.

New York už si po několika katastrofálních blizardech zvykl na riziko sněhu, a Kalifornie na drastické sucho,“ podotýká Babcock, „Ale dosud nenastalé situace s drastickým suchem v New Yorku zatím nikdo řešit neumí.“

Z toho vyplývá i jeho metoda členění států do čtyř kategorií připravenosti. Zatímco v první kategorii (žluté) „Nebyla v tomto státě dosud zahájena diskuze o klimatických změnách a jejich možných dopadech“, ve čtvrté kategorii (hnědá) „Existuje v rámci pohotovostních plánů široká škála diverzifikovaných opatření.“ Asi nepřekvapí, že připraveni nejsou ve státech, kterým se většinou přírodní katastrofy všeho druhu vyhýbají, například v Kentucky, Montaně nebo Nebrasce.

Jinde, jako v Mississippi nebo Alabamě, se umí vypořádat s následky větrných bouří a hurikánů, stále ale podle Babcocka ještě nepřemýšlejí v rovině globálních klimatických změn.

„V některých státech to skutečně představuje problém,“ říká Babcock. „Například Delaware patří podle meteorologů mezi rizikové oblasti, ale diskuzi o nějaké hlubší přípravě v pohotovostních plánech zatím dosud nepřipustil. Kritické pak může být, když tento stát bude muset nějaké neočekávané přírodní katastrofě čelit.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *