Konec igelitek v Los Angeles

Los Angeles, metropole s téměř čtyřmi miliony obyvatel, je nyní největším městem na území Spojených států, které zavedlo zákaz igelitových tašek v obchodech. Nařízení odhlasované městskou radou vejde v platnost k 1.1.2014. Hlavním důvodem zákazu je výrazně negativní dopad igelitových tašek na stav životního prostředí ve městě i jeho bezprostředním okolí.

Plastové tašky a pytle mají v Los Angeles utrum, nastupuje papír. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení
Plastové tašky a pytle mají v Los Angeles utrum, nastupuje papír. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Návrh na vyhlášení zákazu ležel na radnici už několik let, ale teprve nedávné adoptování tohoto přístupu dalším velkým americkým městem, San Franciskem, rozhoupalo i LA. Hlasování bylo poměrně hladké, a za stavu 11:1 byl zákaz schválen.

Osobní zkušenost s problematickými taškami totiž zažívají bezezbytku všichni obyvatelé ve městě – v ulicích i na pobřeží. Díky velké populační hustotě v Los Angeles má zákaz dopad na celý stát Kalifornie, kde navíc jednotlivé okrsky na systém „žádné zbytečné plasty“ už také přecházejí.

V roce 2014 tak bude 30 % všech Kaliforňanů balit své nákupy do papírových sáčků, místo šustících igelitů. Nová vyhláška ukládá všem obchodům s výměrou prodejní plochy větší než 930 metrů čtverečních, aby zajistili zákazníkům alternativu v podobě papírových sáčků.

Ty budou k prodeji po deseti centech za kus, v případě, že si nakupující nepřinesou vlastní tašku. Stejné opatření je vztaženo i na obchodní centra s obratem skladových zásob v hodnotě větší než dva miliony dolarů. Menší obchody, prodejny a kiosky mají na adaptaci více času, vyhláška pro ně vstupuje v platnost až prvního července téhož roku.

Paul Krekorian, městský radní, k tomu říká: „Město Los Angeles často sehrává roli kormidelníka, který nastavuje kurz pro celou zemi. Můžeme jen doufat, že tomu tak bude i tentokrát. Rádi bychom inspirovali zbytek Kalifornie ke stejnému kroku.

O tom, že zákaz igelitových tašek přichází v nejvyšší čas, určitě nepochybují aktivisté ze sdružení Heal the Bay. Jak připomínají, skládkování igelitů, plastových sáčků a tašek stojí město ročně pětadvacet milionů dolarů, zatímco další dva miliony se vydávají jen na čištění pobřeží od naplavených tašek. Město ročně vyprodukovalo neuvěřitelné dvě miliardy jednorázových igelitek.

3 komentáře: „Konec igelitek v Los Angeles

  • 8. 7. 2013 (10.43)
    Trvalý odkaz

    napište někdy všechny nebo alespon část obnoitelných zdrojů které se ted staví navrhují tedy článek.
    kde a kdy třeba a jeké vodní elektrárny větrné aolárka atd.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *