Nejrychlejší superpočítač světa počítá klimatické změny

Žebříček Top 500 představuje zavedený seznam nejrychlejších superpočítačů na světě. Ještě donedávna mu kraloval IBM Roadrunner. Národní laboratoř v Los Alamos jej vybudovala pro americké ministerstvo energetiky. Simuloval především stárnutí jaderného materiálu a měl tak pomoct určit zda je arzenál jaderných hlavic Spojených států bezpečný a spolehlivý.
superpočítač Jaguar
Stejné ministerstvo energetiky si před časem objednalo vylepšení superpočítače Cray XT5 přezdívaného „Jaguar„. Díky novým procesorům se mu podařilo dosáhnout teoretického špičkového výkonu až 2,3 PFLOPS (prakticky 1,759 PFLOPS). Nejdůležitější je však skutečnost, že počítač je otevřený celé vědecké komunitě, která si na něm může pronajímat výpočetní čas.
superpočítač Jaguar - EVEREST
Už dnes věci tento superpočítač využívají k předpovídání oblastních klimatických změn, studiu enzymu pro snazší produkci bioethanolu anebo řešen algoritmů pro vývoj lepších jaderných reaktorů. Třeba jako je „množivý reaktor s postupnou vlnou (TWR)„.

ecogeek, usnews

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Nejrychlejší superpočítač světa počítá klimatické změny

  • 9. 1. 2010 (16.46)
    Trvalý odkaz

    Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní – to se často na internetu nevidí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *